300 млрд. долара са заделени на световната среща за климата, проведена в Баку, Азербайджан.
"Тези средства ще бъдат насочени за развиващи се страни, най-вече за мерки за смекчаване на климатичните промени, т.е. Зелен преход, изграждане на зелена инфраструктура, зелена енергия, както и мерки за адаптация", обясни експертът от Сдружение "За земята" и автор в "Климатека" Николай Петков в "България сутрин".
Той уточни, че в един от финалните документи на конференцията има призив за 1,3 трилиона долара, но парите трябва да дойдат от всички източници - не само от богатите страни.
"Води се спор дали Китай трябва да се счита за развиваща се държава, предвид това, че е страната с най-големи емисии. Идеята е, че развиващите се държави имат исторически най-малко вина за тези климатични промени, но са сред най-засегнатите", посочи Петков пред Bulgaria ON AIR.
Как се справяме в борбата с глобалното затопляне
По отношение на глобалното затопляне гостът изтъкна, че има прогрес в ограничаването на глобалното затопляне, ако се имат предвид досегашните политики и ангажименти, заявени от държавите, но все още не са достатъчни.
"Далеч сме от тези бързи темпове. Един прогрес, който се отбеляза по време на срещата, който е извън официалните документи - обяви се нова коалиция за ограничаване на емисиите на метал от органични отпадъци", допълни Петков.
По думите му, поради намаляването на населението в България и поради процесите през 90-те години, емисиите ни са спаднали значително, но все още сме над това, което трябва да бъдем.
Гледайте целия разговор във видеото.