Председателят на Народното събрание все още не е избран, а 51-ото НС е в ситуация на изключителна политическа неопределеност, което поставя под въпрос нормалното функциониране на държавните институции. Политиците дори се затрудняват със сформирането на парламентарни групи.
Процесът на формиране на парламентарни групи
"Тези групи са израз на свободата на сдружаване на народните представители. В този смисъл, нито Конституцията, нито други нормативни актове, с изключение на правилника на Народното събрание, уреждат реда за тяхното образуване", заяви преподавателят по конституционно право доц. Орлин Колев в студиото на "България сутрин".
Това означава, че процесът на формиране на парламентарни групи зависи изцяло от политическата воля на депутатите.
Интересен аспект, който доц. Колев разглежда, е въпросът дали е задължително да има председател на парламента, преди да се образуват групи или да се започне процесът по формиране на правителство. Според него не е необходимо парламентарните групи да бъдат официално конституирани преди избор на председател.
Единственото задължително условие е публичното оповестяване на образуването на групите, което позволява на президента да започне консултации с тях.
"Председателят на Народното събрание не може да забрани на депутатите да се обединят в групи. Той може единствено да оповести тези групи от трибуната, за да стане ясно, че те са формирани. Това оповестяване обаче не е задължително да бъде в писмена форма, а може да се осъществи дори чрез писмо до президента", уточни доц. Колев за Bulgaria ON AIR.
Процесът може да продължи без избран председател, което, по думите на експерта, е част от "абсурдната ситуация", в която се намираме.
На въпрос за броя на опитите, които депутатите могат да направят, за да изберат председател, доц. Колев потвърди, че няма ограничение в броя.
"Тези опити могат да продължават през целия мандат на Народното събрание, ако няма ясно изразено мнозинство, което да избере председател", отбеляза той, като добави, че това е чисто политическо загробване на държавата.
Какво ще се случи, ако няма избран председател
Възможен сценарий е парламентът да не може да избере председател и да стигне до провал на мандатите, което ще открие пътя към нови избори.
"Ако няма избран председател, не може да се гласува кабинет, защото това би довело до провален мандат", посочи конституционалистът.
Доц. Колев изрази опасения, че този политически вакуум може до доведе до нови избори отново в периода от февруари до април. Според него е много малко вероятно евентуален нов вот да бъде насрочен за февруари. По-скоро, ако има избори, те ще бъдат март-април.
Гледайте целия разговор във видеото.
Как се справяте с поскъпването на живота?
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR