fallback

България си заслужи влизането в сухопътен Шенген

Проф. Валерий Тодоров и Димитър Марков са оптимисти, че съвсем скоро всичко ще приключи с успех

20.11.2024 | 10:48 Автор: Искра Ангелова

България най-вероятно ще бъде приета в сухопътния Шенген до края на годината.

"Това са част от условията на Австрия и на практика вече има положително политическо решение, благодарение и на ангажираността на Унгария. Въпросът е, че едно от условията на Австрия е да се изгради 100-километров участък с видеонаблюдение, тъй като се смята, че въпреки отслабналия мигрантски натиск, трябва да има по-голяма сигурност. Тази поръчка вече е одобрена, има изпълнител", каза журналистът проф. Валерий Тодоров в студиото на "България сутрин".

Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията е оптимист, че до края на годината ще има и формално решение, което ще е в положителна посока.

Преодолени са вътрешнополитическите проблеми

"Технически България има готовност. За съжаление, не само в нашата страна, но и в останалите членки на ЕС се оказва, че технологичното обезпечаване на границите е бавен процес. Това са сложни и скъпи технологии, минава се през обществени поръчки, много често те се обжалват и нещата се случват по-бавно", допълни той в ефира на Bulgaria ON AIR.

Проф. Тодоров припомни, че в петък се очаква да бъде подписан финалният документ.

"Президентът Радев акцентира, че може да има технически проблеми. Надявам се, че те ще бъдат решени бързо. Въпросът беше да се преодолеят вътрешнополитическите проблеми в страните, които бяха против. Нидерландия даде съгласие миналата година. Вече се изгражда единна система за сигурност и за контрол", подчерта журналистът.

Границата ни е по-натоварена от тази на Румъния

Окончателното решение за Шенген ще бъде взето на 12 декември.

"Това е бюрократичен процес, който си следва определени правила и не може да стане от днес за утре. Цяло чудо е, че България успява да поддържа последователна външна политика при положение, че зад това нещо стои един страхотен политически дисбаланс. Сухопътната външна граница не може да се сравнява с тази на Румъния. Ние имаме много сериозна отговорност. Нашите усилия са по-сериозни и по-интензивни. Малко измамно е да се сравняват двете граници", добави Димитър Марков.

По думите на проф. Валерий Тодоров, през България минава доста натоварен трафик на оръжия и наркотици.

"Румъния не е в стабилна ситуация заради двете противоборстващи партии. При нас това, че ситуацията е малко по-разбъркана, отчитайки седми избори, не влияе на една последователност, която България показа в защитата на намеренията си за Шенгенското пространство", коментира той.

Марков не изключи тезата, че приемането ни в Шенген може да се окаже положителен кредит за съставяне на правителство.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback