В Казанлък се проведе референдум, на който жителите на общината трябваше да решат съдбата на паметника на връх Бузлуджа. Той е държавна собственост, а идеята на общинската администрация е да спре разрухата му и да го превърне в туристическа атракция.
"Умората на гражданите от избори е в цялата страна. Седем избора не са малко усилие. Това е основна причина гражданите да не излязат. Законът е дал висок праг за допитванията и мнението на гражданите. 40% от всички гласуващи в общината е прага, който не можахме да достигнем", заяви кметът на Казанлък Галина Стоянова в "България сутрин".
По думите ѝ документите за кандидатстване следва да се подадат до края на януари следващата година, но след като не са спазени условията за кандидатстване по програмата, най-вероятно проектът няма да бъде подаден.
"Законът даваше възможност паметникът да бъде предоставен в управление на общината за срок от 10 години, което беше условие да продължим по пътя си за проект за осигуряване на затварянето на Бузлуджа, нейната консервация, с покрив и остъкления. Това беше идеята за референдума. Условието на програмата е да бъдем собственици, или имотът да е в управление на общината", допълни Стоянова за Bulgaria ON AIR.
Резултатите от референдума тепърва ще се предадат на Общинския съвет. Сега трябва да се направи и анализ от резултатите и да прецени каква е следващата му стъпка, поясни събеседникът.
"80% от населението не приемат Бузлуджа като цел и задача за спасяване от общината и това е ясен знак, че това е национална задача - държавата трябва да продължи пътя от тук нататък. Трябва да се направи национално допитване", посочи кметът на Казанлък.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: БГНЕС