Банките отчитат затягане на условията по кредитите за фирми и домакинства, главно по отношение на лихвените проценти, като при потребителските кредити това затягане е по-значително.
"Този доклад е преди да влязат новите правила по отношение на кредитирането от 1 октомври. Банките не са склонни да поемат същото ниво на риск, когато разглеждат кредитна сделка, в същото време са потиснати от увеличаващите се лихви по депозитите, защото депозитите са основен ресурс, когато банките предоставят кредит. Това са причините, поради които банките започват да затягат кредитирането", коментира финансовият експерт Десислава Николова в "България сутрин".
БНБ въведе като ограничение съотношението дълг-нетен доход и това е най-сериозната корекция, която се очаква, каза тя.
"Това съотношение не бива да надвишава 50% - ако имате 2000 лв. нетни доходи, задължението не бива да бъде повече от 1000 лв. Анализът на БНБ казва, че участват около 23% от хората, които не отговарят на новия критерий, да изпаднат от пазара", обясни Николова пред Bulgaria ON AIR.
Кои кредити са най-предпочитани
През септември по обем на новоотпуснатите жилищни кредити за домакинството се отчита нарастване от 42,5% на годишна база.
"До момента нормалното беше около 30%. БНБ казва 25% средногодишно. В доклада на БНБ се отбелязва, че от т.нар. индекс на цените на имотите продължава да се показва. Отчита се, че броят на хората, които купуват имот за последващо отдаване под наем, намаляват. Това означава, че хората очакват цените на имотите да продължат да нарастват", подчерта експертът.
Николова съобщи, че лихвите по депозитите плавно се покачват.
"Обемите си стават стабилни. Хората продължават да влагат парите си в банкови депозити. В най-голяма степен нарастват тези, които са между 50 и 100 000 лв. Нарастват с приблизително около 20%. Не съм съгласна, че българинът не е финансово грамотен", категорична е тя.
Гледайте целия разговор във видеото.