fallback

В България все по-често ще се сблъскваме с водни кризи

На това мнение е бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов

12.11.2024 | 11:46 Автор: Тодор Петров

Над 200 места у нас са на воден режим, а най-тежка е ситуацията в областите Ловеч, Плевен и Шумен. 

"Уверявам ви, че населените места с воден режим са повече. Крият се тези въпроси, защото ще се изискват действия. Има много кражби по трасето. Проблемите с липсата на водоснабдяване в много населени места ще се задълбочават. В следващите години ще има по-дълги периоди, в които ще си говорим за водна криза", заяви бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов пред Bulgaria ON AIR. 

"Навън заваля сняг, имаме нужда той да се задържи, за да има повече вода. Малко количество е и бързо ще се изпари. Проблемът със сушата ще става много по-сериозен", посочи още той.

Сандов добави, че другата страна на проблема е със самата инфраструктура и начина, по който се управляват ВиК услугите.

Защо държавата отсъства

"Държавата липсва за много от тези процеси. Въпреки че се наляха много пари в инфраструктура, някои от местата така и не положиха усилия да кандидатстват с проекти. Лошото управление на тези процеси има сериозен резултат. ВиК операторите, по начина, по който съществуват... Вие видяхте ли резултат от този ВиК холдинг? Едни хора взимат заплати. Това е поредната паразитна структура. Реформата е задължителна", подчерта гостът на "България сутрин". 

Чувах няколко пъти за спешни мерки, но не виждам реални действия, отбеляза Сандов.

Къде се корени на проблемът с водата

По думите на бившия екоминистър две трети от водата, която влиза в системата, не знаем колко е точно. 

"Няма измервателни уреди. 10% не са обхванати от ВиК операторите, 500 населени места. Там не знаем има ли воден режим. Водата идва от горски екосистеми. Половината от водоизточниците въобще не са картирани. Не са обособени и при тях няма санитарно-охранителна зона. Сече се безусловно и водата намалява. Трябва да спрат да се секат старите гори около водоизточниците. Може да се направи по-добра координация между ведомствата", изтъкна Сандов.

Той алармира, че по Черноморието се очертава много сериозна криза и това би засегнало туристическия ни сезон.

"Трябва да мислим за обезсоляване на вода от Черно море. Въпросите с екстремните прояви на климата ще се задълбочават", предупреди Сандов.

Гледайте целия разговор във видеото. 

fallback
Още от България сутрин
fallback