Продължават протестите срещу процедурата за избор на главен прокурор, открита от Висшия съдебен съвет. Единствен кандидат за поста е изпълняващият функциите на обвинител №1 Борислав Сарафов.
За нас е съществен професионалният дебат, подчерта зам.-градският прокурор на София и член на управителния съвет на Асоциацията на прокурорите д-р Десислава Петрова пред Bulgaria ON AIR.
"Ако говорим за съдебна реформа, това би следвало да е осъвременяване на механизмите на работа на един държавен орган, за да изпълнява ефективно конституционните си правомощия. Концепцията на Сарафов е разделена на отделни части в 46 страници. Там виждаме претворени много от ежеднeвните проблеми на редовите магистрати по делата, виждаме проекция на наши идеи, които вече бяха изразени", коментира тя в "България сутрин".
Според Десислава Петрова това показва, че има чуваемоост на проблемите и се предлагат пътища за разрешаването им.
Защо има само един кандидат за главен прокурор
"Имаше кандидатура на друг човек, той не отговаря на условията. Не е прецедент да имаме само един кандидат. За нас е важно да се идентифицират реалните проблеми в нашата система", изтъкна гостът в студиото.
Д-р Петрова обърна внимание, че сред основните проблеми са вещите лица и срочността на експертизите.
"Трябва да бъдат създадени условия ефективно да изпълняват ангажиментите си по експертизите. Между 8 и 9 от 10 дела на бюрото на един прокурор чакат експертизи. Това е най-острият и сериозен проблем", заяви зам.-градският прокурор на София.
Тя цитира доклад, в който се констатира, че има абсурдно детайлна аргументация в законодателството ни. Препоръчва се да бъде намален излишният формализъм при изготвяне на обвинителните актове.
Български прокурори постигат около 98% успеваемост при осъдителните присъди, отбеляза Петрова. Но допълни, че желанието им е правосъдието да бъде и по-бързо.
Трябва ли да бъдат касирани изборите?