fallback

Все повече българи ще чуват диагнозата рак

Профилактиката е важна за ранното откриване и лечение, заявиха Росица Кръстева и Николай Диковски

04.11.2024 | 12:01 Автор: Елеонора Танева

Ноември е посветен на мъжкото здраве и по-специално на превенцията на рака на простатата. 

"Изключително важна е ранната диагностика. Злокачествените заболявания, открити в ранен стадий, огат да бъдат успешно лекувани. Това става благодарение на скрининг - с прости методи откриват рака в ранен стадий. Профилактичните прегледи са вариант на скрининг, но не е скрининг. Туморните маркери са ориентир за нещо, че се случва, но прегледът с ехограф и при уролог трябва да бъде направен, за да се реши дали става въпрос за рак", заяви онкологът д-р Росица Кръстева в студиото на "България сутрин".

По времето на комунизма профилактиката е била задължителна, припомни Николай Диковски, който е диагностициран с рак. Той е представител на неправителствена организация.

"В днешни времена мъжете сме супер чувствителни на тези тема, пренебрегваме нашето здраве, прегледите са занемарени. Усещам и стандартите на лечение, в 21 век правим сравнение с Турция, РСМ, европейските държави. Установяваме, че начинът и формата за лечение са едни и същи. В България има много добри специалисти, от значение е личната профилактика", каза Диковски.

Случаите на рак ще се увеличават

Д-р Росица Кръстева прогнозира, че тежката диагноза рак ще бъде поставяна все по-често през следващите години.

"Това не трябва да стресира хората, ние остаряваме, ракът е болест на възрастта, защото клетките се изморяват. Ние имаме все по-нови начини да изследваме човешкото тяло, можем да видим 4 мм лезии. Разполагаме с по-добра диагностика. Ракът е заболяване, което си крие симптомите, когато е малък и се появява, той не боли", обясни онкологът. 

Статистиката показва, че смъртността от рак намалява и хората живеят повече от 10-15-20 г. след тежката диагноза.

Липсата на лекарства

Пациентите с онкологични заболявания се борят на два фронта - веднъж с рака, и втори път с  липсата на медикаменти.

"Стресиращо е, защото онкоболният човек, когато отиде в аптеката и за едно лекарство е плащал 68 лв. и му поискат  460 лв. - търсиш спонсори, дарители, за да си закупиш животоподдържащото лекарство", сподели Николай Диковски в ефира на Bulgaria ON AIR.

Борбата на пациентските организации за влизане в действие на антираковия план ще продължи и в 51-ия парламент.

"В онкоотделението лекарите бяха в ужас, ние пациентите питаме защо ни се отлагат терапиите с 5-10 дни. Имаме предупреждение към депутатите - излизат все нови и нови агресивни пациентски организации и ще питаме "защо", когато има казуси с лекарствата, ще бъдем коректив. Пациенти и лекари работим в чудесен синхрон, проблемите идват от страна на държавата и неправилните политики", категоричен е Диковски.

Д-р Росица Кръстева подчерта, че липсват елементарни и евтини лекарства. Хората често са готови да си купуват медикаментите, но просто няма откъде, което ги унищожава и психически, защото виждат, че лечението помага, но лекарството го няма.  

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback