България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Децата агресори са неглижирани и обиждани в семейството си

"Силата е да се споделя, а не да се премълчава", подчерта психологът Милена Манова

01.11.2024 | 11:18 Редактор:

Над 80% от училищата в България са докладвали инцидент на насилие над дете. Кампанията "Сила за новото поколение" се стреми да промени това.

"Кампанията "Сила за новото поколение" се ангажира с идеята да намали, предотврати и информира за тормоза в училище и да работи върху дефицити, които са съществени за нашето общество като неуважението един към друг, липсата на спазване на нормални граници и да защити идеята за приятелството", обясни  психологът Милена Манова в предаването "България сутрин"

В "Сила за новото поколение" участват и инфлуенсъри 

В кампанията се включват и инфлуенсърите Изабел Овчарова и Дара Екимова. Те са направили видеа, достъпни за младите хора. Кампанията се подкрепя и от Министерството на образованието и науката (МОН).

"Силата е да се споделя, а не да се премълчава. Младите инфлуенсъри са част от кампанията за позитивен фокус върху проблема", добави Манова пред Bulgaria ON AIR.

Психологът уточни, че винаги се започва с вербална агресия, но се преминава към физическа. По думите ѝ насилникът има идея навреди на жертвата си.

Важна е комуникацията с децата

"Има семеен контекст. Обикновено това са деца, отглеждани от силно авторитарни родители. Най-често агресорите са деца, които са неглижирани или са подложени на психически тормоз в семейството. Обикновено са деца, чиито родители ги обиждат, силно критични и изискващи родители, които пречат на детското процъфтяване", поясни Манова.

На въпрос какво може да направим, за да предотвратим агресията у децата, психологът отговори, че е важна комуникацията с децата - още в самото начало да се говори за толерантност в отношенията, да се говори какво е норма и как трябва да се държим помежду си, до обясним, че има смисъл да уважаваме другия. Когато стане системен диалогът, е по-вероятно да има ефект. В училище много голяма сила имат и наблюдателите на насилието - това са 85% от децата, много по-малко реагират.

"Децата, които са наблюдатели на насилието, често искат да бъдат приятели на насилника. При кибертормоза ситуацията е подобна - предпочитаме да има една жертва, за да спасим себе си", коментира Манова.

Гледайте целия разговор във видеото.