Проучване на Световната здравна организация 9СЗО) сочи, че консумацията на алкохол е причината за всеки десерти смъртен случай в Европа.
"Голяма част от смъртните случаи от наранявания в Европа и България са заради алкохола - случайни и неслучайни падания, убийства. Алкохолът е от основните причини за рака в България. Имаме над 1000 случая тази година, които директно са свързани с рак заради алкохола. Навсякъде, откъдето минава алкохолът в тялото, има директен токсичен ефект. Може да предизвика рак - в устата, в ларинкса, в гърлото, в хранопровода, в стомаха. Няма минимално количество като причина за рак. Колкото повече пие човек, толкова повече има шанс да хване рак. Това, което оценяваме, е чистият алкохол, който се приема. Няма добър и лош алкохол. Ако пиеш много бира, значи приемаш много алкохол", заяви представителят на СЗО за България Гийом Симонян в "България сутрин".
Информираността е от изключителна важност
Важно е по-умерено да приемаме алкохол и да знаем какви вещества приемаме, посочи гостът.
"Това, което наблюдаваме, са количествата за един ден. В България един човек на петима поглъща 60 грама чист алкохол за ден. И този тип пиене има много големи последици за увреждане на мозъка и потенциално за рак. Препоръките на СЗО не са за пълна забрана на продажбата на алкохол. Има разлика между културното изражение и свръхпечалбите на компаниите. СЗО препоръчва да се информира населението и да се интегрира информацията на всички бутилки, например както е написано да не приемат алкохол бременните жени", допълни Симонян за Bulgaria ON AIR.
Приемът на ограничено количество алкохол може да има ползи
По думите му е важно да се прекрати маркетингът на алкохол, както и да се сложат специални данъци и да се вдигне цената. Нужно е и да се генерират ресурси за здравеопазване и превенция.
"Алкохолът сериозно вреди на развиващите се мозъци. Човешкият мозък се развива до 25 години и пиенето на големи количества за младите хора може да се отрази негативно и психологически и да предизвика депресия, склонност към самоубийство и зависимост. Някои проучвания показват за защитен ефект на алкохола на някои сърдечно-съдови заболявания, но с прием най-много на 10-15 г алкохол", коментира гостът.
Симонян поясни, че много жени не знаят, че алкохолът е една от основните причини за рак на гърдата и е нужен редовен контрол.
"СЗО работи с всички правителства и страни от Европа, за да работим по тези елементи за ограничаване на достъпа до алкохол. Ние сме в директен конфликт между една кауза за общественото здраве и потенциална печалба. Важно е да си дадем сметка, че печалбите на големите компании за алкохол са еквивалентни на БВП на най-малките страни в Европейския съюз", подчерта той.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 2 месеца