Експертът по киберсигурност Цветан Тренчев заяви пред Bulgaria ON AIR, че в България се полагат максимални усилия за усъвършенстване на методите за защита на информацията.
"Има все по-напреднали методики за защита и колеги опитват да опазят всичко, което е свързано с критична информация", подчерта той.
Изкуственият интелект има положителни и отрицателни страни
"С навлизането му тези, които се занимават с киберпрестъпления, започнаха да го използват в различни сфери. Тези, които се занимават със защита, също го използваме. В сферата на сигурността няма 100% гаранция. Нивото на риск трябва да се сведе до приемливо ниво за собствениците и мениджмънта на дадена компания", обясни Тренчев в "България сутрин".
"Нека не плашим хората с думата "киберсигурност". Тя е много малка част от информационната сигурност. Това са политики и процедури, които се въвеждат и изпълняват от хора. Най-важният пласт от сигурността е човешкият фактор. Ако някой от служителите кликне на неправилното място, рискът да се получи пробойна в сигурността на системата е много голям", каза още гостът.
Какво трябва да предприемат компаниите, за да останат защитени
Експертът по киберсигурност посочи, че не си говорят с IT специалистите и не защото те не разбират. Напротив, те са първата барикада.
"Ние говорим със собствениците и мениджмънта, защото вредите за компанията не са само свързани с IT сферата. Там нещата са решими. Представете си какво би струвал киберпробив на компанията за разследване, какво би струвало на нейния имидж и как би се отразило на служителите ѝ", изтъкна Тренчев.
Според него трябва да се използват киберспециалисти от компаниите, но на първо място е обучението на персонала. По думите му трябва да се отделят бюджети за това, тъй като информационната сигурност се постига с пари.
Има защита на мрежите, на крайните потребители, на мобилните устройва - и ако сме изградили степен на защита във всеки един от пластовете, голям е шансът да бъде хванато съмнително поведение и да бъде спряна атаката, стана ясно още от думите на Цветан Тренчев.