България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

В България има два вида опасни змии

Много често една противоотрова действа за сходни видове, посочи херпетологът Емилия Вачева

23.09.2024 | 11:42 Редактор:

Ухапванията от змии убиват десетки хиляди хора по света всяка година, но противоотровите са крайно недостатъчни, предупреди Световната здравна организация (СЗО). Увеличаването на наводненията в определени региони на света, поради изменението на климата, повишава риска от ухапване.

"В България има само два потенциално опасни вида змии - пепелянката и усойницата. Те не биха нападнали, ако не са провокирани. Змиите са активни от началото на пролетта и в зависимост от температурите - до средата на октомври или началото на ноември. В Европа има малко брой отровни змии - за тях има противоотрови. Много често една противоотрова действа за сходни видове змии", коментира херпетологът Емилия Вачева в предаването "България сутрин".

Какво да правим при ухапване от змия?

Тя обясни, че ако се движи прекалено бързо ухапаният човек, отровата се разпространява още повече. Когато се случи ухапване, трябва да се обадим на телефон 112 и спешният екип да ни закара към болницата. Там се третират симптомите. Дава се противоотрова по преценка на медиците.

Ако ни ухапе неотровна змия, няма да се получи нищо на ухапаното място - дори и възпаление. Отровните змии имат характерна окраска - зигзагообразна ивица, а ухапаното място се подува почти веднага.

В България изчезват местообитанията на змиите

"Със затоплянето на климата някои видове могат да разширят териториите, които обитават. В България няма такава опасност. В миналото в България е имало видове, които сега се срещат в Африка. Видовете, които имат по-нисък температурен лимит, като усойницата, се срещат в планините", каза Вачева пред Bulgaria ON AIR.

По думите ѝ в България се убиват много змии, но това не е най-големият проблем.

"По-големият проблем е загубата на местообитания заради строежи. Не правим достатъчно за опазването на биологичното разнообразие", отбеляза херпетологът.

Гледайте целия разговор във видеото.