Предстоящите избори на 27 октомври повдигат сериозни въпроси около сигурността на електронните системи и машините за гласуване.
"Киберсигурността е един процес, една методология от различни процедури, които трябва да се следват. Първото е да се установи какво пазим, какво трябва да наблюдаваме. Обикновено ние трябва да наблюдаваме целия процес, цялата верига, а не само отделни части по нея, дали има някакво вмешателство в този процес", каза експертът по киберсигурност Мирослав Стефанов в студиото на "България сутрин".
Целият процес на гласуване включва много етапи – от проверка на машините до въвеждане на данните в сървърите на Централната избирателна комисия (ЦИК). Киберекспертът отбеляза, че всеки етап от този процес трябва да бъде добре защитен и под постоянен контрол.
Слабите звена в системата могат да бъдат използвани за манипулации
Ключов аспект за киберсигурността е прозрачността на целия изборен процес. Стефанов обясни пред Bulgaria ON AIR, че е важно не само машините да бъдат проверени, но и да се гарантира, че всички използвани софтуери са лицензирани и преминали проверка.
Машините за гласуване са основен обект на внимание, тъй като електронното гласуване създава нови предизвикателства пред киберсигурността. Киберекспертът поясни, че тези устройства преминават през редица проверки, за да се уверят, че няма скрити функции или слабости в системата. Въпреки това, той предупреди, че всяка електроника може да бъде уязвима, ако не се спазват стриктно всички процедури.
"Всеки човек, когато отиде да гласува, трябва първо да види, ако гласува за партия X, дали партия X се появява. Другото, което показва дали машина е проверена, е хеш кодът, който трябва да го има на всяка секция да се пише и на всяка разписка да провери дали са еднакви", поясни Стефанов.
Колко пъти ходихте на почивка това лято?
Гледайте целия разговор във видеото.