България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Наредбата за имитиращите продукти в менюто разтревожи ресторантьорите

Не е обсъждана с експерти, заявиха Андрей Велчев и Ричард Алибегов

19.09.2024 | 11:00 Редактор:

Въвеждат се допълнителни регулации при имитиращите млечни продукти. Задължават ресторантите да обявяват, ако в храната има имитиращ продукт вместо сирене.

"Битката на министерствата винаги е била за по-голяма информираност на потребителите. За мен сега целта не е ясна, но трябва да адмирираме дебата, който започна. На мен ми липсва въвличането на експертите от медицинския сектор. Това са на първо място кардиолозите и всички, които могат да кажат доколко е важно етикетирането", коментира Андрей Велчев от Сдружението "За достъпна и качествена храна" в студиото на "България сутрин".

Той изрази притеснения, че законите и глобите невинаги се спазват ефективно и подчерта необходимостта от по-добър контрол.

Ресторантьорите имат възражения срещу наредбата

"Това, което е дразнещо в нашия случай, е, че за пореден път се прави една наредба, която трябва да се изпълнява в нашия сектор, а ние разбираме от медиите. Никой не ни е поканил на обсъждане, никой не ни е поканил да си кажем, било то и писмено, мнението. Министерството на земеделието явно е решило всички проблеми в сектор "Земеделие" и сега се зае с този основен проблем на българското общество", каза председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов за Bulgaria ON AIR.

Според него проблемът не е в самите продукти, а в липсата на обсъждане и участие на различни експерти в процеса на създаване на нови регулации.

Той отбеляза, че клиентите рядко питат за съставките на храната, освен в случаите на алергии. В тези случаи клиентите директно уведомяват за своите изисквания, което помага за избягването на потенциални проблеми. Според него законите само ще натоварят допълнително Агенцията по храните, без да доведат до съществена промяна.

Велчев пък подчерта, че целта на регулацията е да подобри качеството на предлаганата храна, но има много по-дълбоки проблеми в системата.

Той отбеляза, че потребителите все по-често четат етикетите в магазините, но същевременно посочи, че контролът върху имитиращите продукти и тяхното обозначаване в ресторантите е сложен и изисква по-добра координация между различните институции.

Велчев заяви, че новите регулации са "много шум за нищо".

Гледайте целия разговор във видеото.

Колко пъти ходихте на почивка това лято?

Не съм почивал/а, защото нямам финансова възможност или съм възпрепятстван по други причини.
44%
Само веднъж. Традиционно имам по една лятна почивка годишно.
23%
Два пъти - по веднъж в България и зад граница.
11%
Повече от два пъти и планирам още почивки в последните подходящи дни.
19%
Ходим на почивка само за уикендите, не сме имали дълга ваканция в друго населено място.
3%
Общо 1893 гласа