Очаква се съдът да сложи точка на делението в ДПС.
"В партиите делят депутатски места. Когато партията е направила така устави си, както БСП - от лидера да зависи кой къде ще бъде подреден, при намаляващ ресурс кадровите битката се ожесточават", коментира политологът Георги Киряков в студиото на "България сутрин".
Вътрешнопартийните битки
По думите му целта на Ахмед Доган е била да задържи партията под свой контрол в тази битка.
"Въпросът е къде е възникнал спорът. От една страна е Пеевски като санкциониран по "Магнитски", като евроатлантик, от друга страна знаем пристрастността на Доган към Русия. Виждаме подялба на властови ресурс, въпреки че досега ДПС не е имала проблем с тази подялба", каза политологът.
В ефира на Bulgaria ON AIR психологът д-р Пламен Димитров констатира, че българската политическа класа мъчително и зрелищно се самоубива пред избирателите, които нямат доверие в това което виждат.
"Свидетели сме на изтъняване на доверието, властохолизъм, виждаме личности със злокачествен нарцисизъм, който представят за лидерски позиции. Всичко това показва, че трябват системни, а не козметични промени, няма да стане нито с размествания, нито с юридически регистрации", каза психологът.
На избирателя се внушава, че гласът му не променя нищо
И двамата са убедени, че отдръпването на избирателите ще продължи, както и отливът от системните партии в посока по-радикалните.
"В невразата си избирателят е много лесно да бъде манипулиран. Близо 1/3 от негласувалите са хора, които живеят градивно - имат професия, реализация, бизнеси и си казват "мътната вода не е изтекла още, можем и без тях". Избирателите са още по-разколебани отколкото на предишните избори, това е трагедията в която живеем. Фасадната демокрация няма да се промени отвътре, искат да нагнетят в избирателя фалшивото самосъзнание, че от него нищо не зависи, а е точно обратното", каза д-р Пламен Димитров.
За промяна във всички партии в метода на привличане на електората призова политологът в студиото.
Задават се нови избори
"И Бойко Борисов, и останалите политически лидери трябва да си дадат сметка - или да се отдръпнат, или да зададат нов тон, който да е по-приемлив за демократичните основи на държавата. Иначе отиваме към един източен модел - не толкова руски, който китайски", предупреди Киряков.
Очакванията му са разочарованите от "Величие" да не отидат да гласуват или да подкрепят по-радикални партии като "Възраждане" и ИТН.
Гостите с голяма вероятност очакват да има пореден неуспешен опит за редовно правителство и нови предсрочни избори в началото на 2025 г.
Гледайте целия разговор във видеото.