Летните вируси може да доведат до усложнения като менингит, енцефалит и сърдечни проблеми. За това предупреждават здравни експерти и лекари.
"Атакуват ни една голяма група чревни вируси, типично за летния сезон, и една немалка група бактерии. Имаме повишаване на случаите на ентероколит и гастроентерит за тази година спрямо същия период за миналата. Причините винаги са комплексни, но инфекциозните болести си имат динамика - години, в които се засилват и години, в които постепенно намаляват. Основното тук е това, че противоепидемичните мерки стопираха всички инфекциозни заболявания и имунитетът ни намаля, в резултат на което сме по-уязвими. Със сигурност сме непредпазливи, защото за Ковид много внимавахме, а всичко след Ковид се приема с лека ръка", заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова в "България сутрин".
Според нея хигиената е изключително важна за предотвратяването на разпространението на болестите.
"Човек като знае, че с поддържане на хигиена може да спести доста неразположения, защо да не го направи? Можем да слагаме в устата си нещо с ръце само, ако са току-що измити хубаво. Температурата на външната среда благоприятства по-дългото задържане на тези бактерии живи, защото външната среда в момента е телесната ни температура и идеално се размножават. Изхождайки от това първо да си мием ръцете и да внимаваме с храните", допълни проф. Христова пред Bulgaria ON AIR.
При уязвимите групи заболяването протича по-тежко
Децата до 5 години и възрастните хора са най-уязвими от болестите, категоричен е директорът на НЦЗПБ.
"Всички са уязвими, обаче крайните възрастови групи винаги са по-уязвими и по-тежко протича при тях. Тоест децата до 5 г. и възрастните хора. Към тях трябва да добавим и хората с потиснат по една или друга причина имунитет, те също са групата на уязвимите. Бременните трябва да ги третираме като здрави. Не са с потиснат имунитет, но хормоналните промени водят до известни промени в организма и имунната защита. Още повече в първите месеци на бременността много вируси могат да увреждат плода и е добре да се избягва една вирусна инфекция", коментира гостът.
По думите на проф. Христова е нормално по морето да има повече заболели заради струпването на много хора.
"Картата на страната на заболеваемостта показва за всички градове, но по морето е относително по-често, защото там има повече население, отколкото е обичайното за тези области. В последните седмици имаше повишаване, ние вече свикнахме на поне 2 вълни на Ковид годишно, но в случая се касае за много ниска вълна", поясни тя.
Гледайте целия разговор във видеото.