България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Ще излязат ли преподаватели и синдикалисти на протест за висшето образование?

Преговорите вървят добре, отбелязаха проф. Лиляна Вълчева и Ангел Стойков

17.05.2024 | 11:42 Редактор: Деси Николова

Днес очакваме да разберем крайното решение за това дали ректори, студенти и синдикати ще излязат на протест пред Министерството на финансите на 20 май. Причината за това са ниските възнаграждения в университетите и обещаното, но неизпълнено увеличение на заплатите. 

"Вчера беше динамичен ден с много успешни преговори, малко закъснели. Протестът не е само заради ниските възнаграждения, а заради това, че от 1 януари имаме осигурени в държавния бюджет 39 милиона лева, които впоследствие в края на март бяха обявени с постановление на Министерския съвет, предоставени бяха на Министерството на образованието и науката 50 милиона. От тях 10-те милиона на БАН бяха преведени, 3-те милиона бяха преведени на селскостопанска академия, но на висшите училища 39 милиона не бяха преведени", отбеляза председателят на Националния браншов синдикат "Висше образование и наука" към КНСБ проф. Лиляна Вълчева в студиото на "България сутрин".

Тя отбеляза, че парите в крайна сметка са били преведени в бюджетите на висшите учебни заведения тази сутрин.

"Това е първата част на проекта на постановлението, което във втората ни протестна акция. С промяна на Закона за висшето образование излезе проект на постановление от министъра на образованието и науката за съгласуване с всички министерства. Министерството на финансите задържа повече от месец този проект, защото неговото обществено обсъждане приключи на 10 април. Там е написано в две части - от 1 януари в тези 39 милиона лева, началната заплата на асистента става 2100 лева, тук увеличението е с 16%. В същото време за останалите академични длъжности обаче не стигат парите за същата стъпка с 290 лева, а остават с по 240 лева за главен асистент, доцент и професор. Ние обаче не искаме да има такава неравнопоставеност", отбеляза проф. Вълчева пред Bulgaria ON AIR.

Вчера обаче са успели да убедят Министерството на образованието и науката от първи януари за всички служители във висшите училища да има увеличение от 12%.

"В тези разговори, които се водят, се включва и докторантската общност, защото в тези всички финанси, които се издирват има едни 7,5 милиона лева, които са свързани с увеличението на докторантската стипендия, която вече е обвързана и с минималната работна заплата - 150% от минималната работна заплата. Това са 1227 лева, които трябва да  получат докторантите или увеличение от 227 лева от първи април. Все още тези финанси обаче се издирват по трасето", заяви председателят на Националното представителство на студентските съвети Ангел Стойков.

Той подчерта, че студентската общност ще подкрепи своите преподаватели и ще застане зад тях в протестните дейности.

Гледайте целия разговор във видеото.


1
0 rate up comment rate down comment 0
анонимен
преди 1 месец
Ако не ги е срам да протестират с тези 52 ВУЗ-а при половината незаети места и с 18 ВУЗ-а при 9 млн. преди Прехода, с повишение броя на професорите с над 700 човека след премахването на ВАК, а на доцентите с над 1700 броя за същия период, нека протестират. Впрочем, немалка част от тях са достатъчно дебелооки. Сигнализирай за неуместен коментар