Китайският президент Си Дзинпин е на официално посещение в три европейски страни. Посещението му в Сърбия беше посрещнато с овации и топовни салюти.
"Това е знак, че Китай използва всяка възможност да развива стратегически партньорства със страни от целия свят. Така се получава съчетанието на икономическо и политическо влияние. Посещението в Сърбия, а и в Унгария е изключително логично. Имаше скептични коментари и в сръбските медии, че китайският износ през Сърбия представлява нищожна част от участието на Китай в световната икономика. Но трябва да се преценяват не само конкретните параметри, а и косвените резултати, които се постигат", заяви историкът от Института по балканистика при БАН Бисер Банчев в ефира на "България сутрин".
Според него Сърбия и Унгария са важни транспортни коридори за Китай, на което до голяма степен се дължи и посещението на китайския президент Си Дзинпин.
"Най-прекият метод за превод на китайски товари е морският път от Шанхай до Пирея. След като тези кораби стигат до пристанището в Пирея, те се разтоварват и се качват на железопътни вагони, които минават през Македония, Сърбия, и Унгария. И неслучайно Сърбия и Унгария са посетени от Си Дзинпин. Тук става дума за един от най-важните транспортни коридори за китайски стоки", допълни Банчев пред Bulgaria ON AIR.
"Стоманеното приятелство" между Сърбия и Китай може да се тълкува по редица начини, един от които са множеството срещи между двамата лидери, на мнение е Бисер Банчев.
"Китайските политици обичат да използват една и съща традиция да говорят с мъдрости на многозначителни фрази. Тук е постигнат този ефект. "Стоманеното приятелство" може да се тълкува и с обща съдба през 1999 г. по време на бомбардировките в Белград. Може да се говори и за многократните срещи между двамата президенти на различни форуми. Беше подчертано, че това е второто му посещение в Сърбия, но няколко години през Ковид-19 той не е можел да пътува", коментира историкът.
Банчев поясни, че всъщност Китай е печеливш от войната между Русия и Украйна заради множеството възможности, които се отриват пред страната.
"Водещите световни коментатори още в началото на войната в Украйна отбелязаха, че всъщност големият печеливш от войната е Китай. Макар да не се намесват директно, те печелят и с икономически доставки. Място на много важен сблъсък между Русия, Китай и Франция е Африка. Това е и една от причините Франция да е толкова ожесточена към Русия в съвременната политика", допълни той.
Очаквайте видеото с целия разговор.