"Кино екстремисти" е заглавието на новия български документален филм, който ни запознава с онези пионери, които са проправили път на българския филм.
"Екстремно е да се създава кино в онова време. За нас е добре, че не закъсняваме много. Навреме създаваме първите филми в България, но киното все още е било възприемано като кинаджийско изпълнение. Тези хора, които прохождат със създаването на първите филми, са имали задачата да създадат своите филми в трудни условия, но и да променят нагласите на публиката", каза режисьорът на филма Боя Харизанова в "България сутрин".
Не е имало и бюджет, коментира още тя.
"Самите актьори в Народния театър не са искали да участват в такива зрелища", съобщи Харизанова.
Според сценариста Теодора Дончева пионерите, проправили път на българския филм, са забравени.
"Напоследък се шуми около името на Васил Генов, който е абсолютният пионер. Всичко първо в киното дължим на него - от първия български игрален филм до първия звуков филм, първата екранизация. Освен за него, става дума и за неговата съпруга Жана Гендова, която е главна актриса в 90% от филмите на Гендов", коментира сценаристът пред Bugaria ON AIR.
Дончева посочи и други кино екстремисти, сред които Александър Вазов, племенник на Иван Вазов и син на Георги Вазов; Борис Грежов; Панайот Кенков - варненски кино екстремист; Васил Бакърджиев.
Създаването на документален филм не е лесна задача, сподели Харизанова: "Подготовката е сериозна с оглед на създаването на сценария".
Гостите определиха пионерите като хора, влюбени в киното.
"Александър Вазов е продал свои имоти, за да направи филма "Грамада". Наричам ги кино мечтатели", завърши Харизанова.
"Филмът е в София, Варна и Пловдив засега, в избрани кина. Филмът не е скучен", допълни Дончева.
Скъпо ли ви е агнешкото месо за Великден и Гергьовден?
Гледайте целия разговор във видеото.