Националният център по заразни и паразитни болести потвърди първия случай на морбили у нас. Той е от София и е открит при дете на 4 години.
"Пациенти и родители са ми споделяли информация за фалшиви бележки за деца, които не са ваксинирани, за да могат да посещават ясли и градини. Без документ за проведена ваксинация те не могат да бъдат допуснати", заяви епидемиологът д-р Христиана Бацелова в предаването "България сутрин".
Тя обясни, че морбили се разпространява по въздушно-капков механизъм. Отделя се вирусът и се заразяват контактните. Ако не са ваксинирани, се разболяват между 7 и 10 дни, след като са контактували с източника на инфекция.
Пред Bulgaria ON AIR д-р Бацелова уточни, че симптомите първоначално започват с повишена температура, отпадналост, децата отказват да се хранят, а очите им се зачервяват. Към втори-трети ден могат да се появят петна в устната кухина, а между трети и пети ден обривът се появява на главата и след това се разпространява по цялото тяло.
За първия случай на морбили у нас стана ясно, че детето не е пътувало в чужбина. Това означава, че някой друг е бил болен и го е разболял. Д-р Бацелова съветва родителите да проверят децата си имат ли ваксинация срещу морбили, като добави, че е добре и всеки възрастен да знае собствения си имунен статус - дали е ваксиниран и с коя ваксина.
"Заболяването протича най-тежко при неваксинирани деца до 5-годишна възраст и възрастни над 20-годишна възраст. Опасно е за бременните жени. Усложненията могат да са: вирусна пневмония, вторична бактериална пневмония, може да се стигне и да енцефалит и летален изход", предупреди епидемиологът.
Относно коклюша, д-р Бацелова призова, когато имаме кашлица, която продължава повече от две седмици, да се консултираме с лекар. А за превенцията срещу кърлежи отбеляза, че най-сигурният начин е напръскването с репеленти. Тя добави, че трябва да сме с дълги чорапи, когато навлизаме в тревисти и гористи райони.
Гледайте целия разговор във видеото.