fallback

Кой и защо насажда напрежение за влиянието на МВР върху изборите?

Димитър Марков и Румяна Дечева са на мнение, че обществото трябва да е активно и да гласува

15.04.2024 | 11:17 Автор: Вяра Димова

Кабинетът "Главчев" продължава с промените по високите етажи на властта. След като беше сменен зам.-председателят на ДАНС Петър Петров, последваха нови назначения в Министерството на вътрешните работи. Служебният премиер назначи двама зам.-министри - Стоян Темелакиев и Тони Тодоров.

Според Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията, новоназначенията няма да доведат до промяна, а дали са повлияли на изборите, ще стане ясно след провеждането им.

"Насади се сериозно напрежение върху ролята на Министерството на вътрешните работи, в частност на министъра на вътрешните работи за организацията на работата и провеждането на изборите. Има фокусиране на общественото внимание върху това министерство. Кадровите промени, скандалите с главния секретар, подронват авторитета на институцията, донякъде и доверието на гражданите, че изборите ще са честни", коментира Марков в "България сутрин".

Изборният експерт Румяна Дечева отбеляза, че институциите, които участват в организацията на изборите, са много.

"Нито една от тях, освен ЦИК, няма как да бъде решаващ фактор. Фактът, че се фокусираме в едно министерство, което има по-скоро охранителни функции при организацията и след това, показва сигнали за опит за безсмислено въздействие. На тези избори принципът уседналост важи единствено за европейските избори, не очаквам голямо преселение. Единствено местните избори имат потенциал с няколко гласа, с един автобус хора, резултатът да бъде променен", каза Дечева пред Bulgaria ON AIR.

Често димките, които пуска и изпълнителната власт, и отделни политици, работят срещу доверието в процеса, смята изборният експерт.

"Създава се усещането за тотална липса на държава в частта ѝ да гарантира справедливостта и правосъдието. Докато правосъдието е през медиите и се изразява в снимки на пудели, килчета в чекмеджета, обществото няма как да има доверие към институциите. За последната година ставаме свидетели на индикации за недопустимо, скандално вмешателство на различни външни кръгове в работата на институциите на изпълнителната власт и съдебната власт", анализира Марков.

Контролираният вот до голяма степен зависи от бедността, на мнение е Дечева.

"Има хора, които живеят в условия на пълна бедност, други, които са в енергийна бедност. Наши сънародници нямат достъп до нормално здравеопазване. Тези зависимости са държани, за да я има тази група, която да накланя везните по време на избори. Трябва да сме активни", призова тя.

Институциите и политическите партии цинично са забравили да убеждават гражданите в аргументите за своите избори, посочи Марков.

"Не виждам проблем, ако си работил в една администрация, доказал си своя опит и продължиш да работиш в следващата администрация при различно политическо ръководство. Инстинктът на обществото да иска се притъпи", добави представителят от Центъра за изследване на демокрацията. 

Гостите смятат, че са възможни честни избори.

Ще слеете ли майските празници и ще си вземете ли кратка ваканция?

Ще ги слея, има много празнични дни.
51%
Няма да ги слея, защото работата не ми позволява това.
28%
Няма значение, че ще редуваме почивни и работни дни.
21%
Общо 676 гласа

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback