fallback

Гечев: Трябва да преразгледат Зелената сделка, за да решат проблемите на земеделците

Европа едновременно бичува земеделските си производители и сключва ненормални търговски споразумения, смята той

13.02.2024 | 09:04 Автор: Деси Николова

Протестите на земеделците не спират. Освен за по-добро финансиране, фермерите настояват и за законодателни промени.

"Земеделските протести ще спрат, когато на европейско и българско ниво се осъзнае генезисът на проблемите. Европа прави едно и също нещо, което безспорно води до едни и същи резултати. Когато има проблеми, управляващите в Европа или в България се опитват да изкарат пари и да потушат нещата. Протестите са едни и същи от миналата година. Това е същият протест, който тръгна от България и Румъния", заяви бившият служебен министър на земеделието Явор Гечев в студиото на "България сутрин".

По негови думи проблем в Европа по отношение на земеделието има, но той не е само финансов.

"Зелената сделка е много голямо екологично изискване. Това е амбицията на Европа за нулеви емисии до 2050 година. Зелената сделка очертава междинен път до 2030 година. Тя казва няколко неща и то само за Европа - "намалете с 50% торовете", ама те вече са намалени с 50%, "намалете пестицидите с 50%", ама те вече са забранени по-голямата част от тях, "10% няма да сеете земите си, ще ги оставяте да пустеят". Хиляди изисквания", посочи Гечев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Според него трябва да се преразгледа именно Зелената сделка.

"Тази идея е чудесна, ако затвориш цяла Европа и имаш едни и същи изисквания, но Европа едновременно бичува земеделските си производители, едновременно сключва ненормални търговски споразумения. Латинска Америка внася меса, домати и краставици от Турция и Йордания без мита. Украйна преля чашата. Тя е огромна и като територия, и като производител", каза още Гечев.

През последните дни се забеляза голямо разделение между браншовите организации. Част от земеделците поискаха оставката на министъра на земеделието Кирил Вътев.

"Министърът трябва да е моторът на всички неща, трябва да генерира политики, да управлява дадените процеси, да води диалог. Земеделците са абсолютно отражение на българското общество - разделени. Аз лично оставих с екипа си готов закон за браншовите организации. Не може да имаш изисквания към браншовите организации, като те не са в закона", заяви Гечев.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback