Пореден шпионски скандал в страната, задържаният служител на ГДБОП е предоставял информация от български и партньорски служби и агенции на представител на разузнавателни служби на Русия, съобщиха от прокуратурата.
"Дали 57-годишният служител действително е имал достъп до секретни документи или данните му са от приказки с колеги в кафето, или като зомби е влизал нощно време и отключвал каси да търси на колегите документи... В системата на МВР като се съберат колеги си говорят, но дотам докъдето е необходимо, никой не сяда да се бие в гърдите колко важна разработка прави", коментира експертът по национална сигурност ген. Румен Ралчев в студиото на "България сутрин".
Той подчерта, че дейността на ГДБОП е свързана с организираната престъпност в България, което едва ли е приоритет на чужди служби. Според него акцията е свързана с предстоящата ротация на кадри в системата.
"Започват определени реализdции, за да се обосноват онези действия, които ще започнат, те не са само в МВР. Министерствата са спрели да работsт и се подготвят за смяна. След ротацията да има поредна ротация във всички министeрства", добави ген. Ралчев.
Адвокат Людмил Рангелов заяви, че на този етап обвинението срещу служителя на ГДБОП не е свързано с шпионаж.
"Това лице, за да е осъществявало шпионаж трябва да се върже с думата държавна тайна. Изплъзна се от вниманието обстоятелството, че прокурорът, който наблюдава делото, в изказването си не стигна по-далеч от това да каже, че е предавал чувствителна служебна информация. Служебната и държавната тайна са различни, служебната тайна не може да бъде оценявана като шпионаж. Не всяка класифицирана информация е държавна тайна", посочи Рангелов.
Пред Bulgaria ON AIR той уточни, че евентуалното наказание за уличения в шпионаж може да бъде от 5 до 15 г. затвор или в по-тежкия случай - доживотен затвор. Но практиката показва, че такива разследвания не завършват с присъда.
"Позицията му не позволява събиране на такава информация, не вярвам да се стигне до осъдителна присъда", допълни юристът.
Ген. Румен Ралчев коментира реформите в службите, които политиците разбирали основно като смяна на кадри.
"Освен професионализмът е нужен и гръбнак. Това е структура, която трябва да бъде подменена по определен начин, да се увеличи ефективността на нейната дейност, не да се преместят в по-голяма сграда. Капацитетът, техните качества, техническото оборудване са важни. Реформата не е да духнем една къщичка и да направим нова, а надграждане", каза ген. Ралчев.
По думите му има много звена, които се дублират и много хора "с чантички и цял шлейф след тях от шофьори, коли, секретарки". Той защити вътрешния министър Калин Стоянов по повод исканата оставка, тъй като според него не може министър да си тръгва при всяко нарушение в някое поделение.
Гостите коментираха и частния клуб на Мартин Божанов - Нотариуса.
"Тази дълбока връзка не се проявява само през този случай, никога изясняването на тези връзки не е водело до резултати. Сега ще се стигне до същия резултат, независимо, че депутатите имат намерение да създадат една временна комисия. Фактът, който не подлежи на съмнение за съществуване на затворен частен клуб с ограничен достъп за определени лица от магистратурата е потресаващ. Във всяка друга държава това щеше да доведе до такова сътресение - това, че там се решава развитието на определени наказателни или граждански производства, имотните измами често минават през гражданския съд, е страшно", коментира адвокат Рангелов.
Ген. Ралчев каза, че е познавал Мартин Божанов и е било ясно какво извършва - безумни заменки, отнемане на имоти. Според него не е случайно, че правоохранителните институции заговориха за него след убийството му.
"Прах в очите на хората, явно е, че е имало чадър. Самият факт, че в НС искат такава комисия показва недоверието на системата, която го е създала да се самоочиства от такива практики", убеден е ген. Ралчев.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 10 месеца
преди 10 месеца
преди 10 месеца
преди 10 месеца
преди 10 месеца
преди 10 месеца