Днес за родните дизайнери няма прегради и те обличат редица световни знаменитости и по нищо не отстъпват на световните брандове. По времето на соца обаче, нашата мода е била капсулирана, така че да се ограничи западното влияние.
С тази цел през 1957 г. БКП създала Центъра за нови стоки и мода, за да контролира уклона към "капиталистическия" начин на обличане. Все пак българите се се обличали модерно.
Един от емблематичните дизайнери за онова време е Васил Василев - творецът от град Елхово, главен моден дизайнер в най-големите модни къщи в България през 80-те и 90-те години.
"Никога не съм си мечтаел, не съм предполагам, че ще се занимавам с мода, но така се случиха нещата. Започнах и работата ме увлече. Модата е интересно нещо, модата е привлекателен свят, красиви жени, дрехи, естетика", разказа той.
"По онова време в България не беше много лесно да се занимава човек с тази професия. Имаше известно неразбиране, може би и някаква политика и преди всичко ни задължаваха едва ли не да се стремим да търсим някакви връзки с етнография, с бита на хората и с всичко, което е останало като история", посочи още Василев.
Той е посветил дълги години от своята творческа кариера на българската мода, която чрез него придобива своята национална и европейска популярност. През 1984 година за пръв у нас създава ярки младежки модели в спортен дух. Първата иновативна колекция кръщава на свое име.
През годините на социализма е било трудно да черпиш и да взаимстваш идеи от западния свят и поради тази причина нашите дизайнери са се стремели да създават оригинали модели.
Според Василев модата в днешно време не е толкова креативна, колкото беше на времето, защото тя се подчинява изключително много на изискванията, които големите модни централи създават.
Вижте повече в репортажа на репортера на "България сутрин" Йоана Великова.
преди 10 месеца