На територията на столичния зоопарк вече ще има автоматичен дефибрилатор. Животоспасяващият апарат е дарение по проект "Осинови дефибрилатор" на фондация "Първите три минути".
"Зоопаркът е посещаван от изключително много хора и по статистически причини всички те са застрашени от сърдечен арест. Отива утре в зоопарка и ще бъде монтиран на закрито място. Работи на български език и е автоматичен. Задължително е да има такъв уред", коментира в "България сутрин" Александър Манушев, който е част от фондацията
По думите му проект "Осинови дефибрилатор" е един от най-успешните. Дава възможност на компании от корпоративния сектор да поставят дефибрилатори на обществени места. Компанията би могла да поеме дългосрочна поддръжка на дефибриталотора или да направи еднократно дарение, разясни гостът.
Манушев посочи за Bulgaria ON AIR, че дефибрилаторът е автономно устройство и веднъж инсталиран, изключвайки обучението, единственено е необходимо в следващите 10 години да му се сменят консумативите.
Манушев подчерта, че дефибрилацията трябва да бъде извършени буквално в първите секунди и минути след инцидента, когато с 80% скача шансът човек да бъде спасен. Изчаквайки помощ от линейка, шансовете за спасяване на човешки живот са 2%, изтъкна той.
"В софийското метро имахме възможност да правим обучения на преминаващи граждани на различни метростанции. Вече всеки втори-трети човек знае за какво става въпрос и знае за дефибрилаторите. Много хора знаят как да ги използват. Хубаво е на всяка станция да има", каза още Манушев.
Събеседникът съобщи, че са си поставили за цел да обхванат 20 хижи, в които да поставят дефибрилатори. Вече има готовност част от необходимите дефибрилатори да бъдат закупени. Следват обучения на съответните места.
Един дефибрилатор струва между 3 и 5 хил. лева. Нямаме национална програма, но се правят стъпки за промяна на текстове в Закона за здравето, стана ясно още от думите на Манушев.
Гледайте целия разговор във видеото.