fallback

Внасяме произведен в Германия ток от Румъния, битовите сметки набъбват

България е в "огромен цайтнот", има последен шанс за преструктуриране на енергийния пазар, коментира Виктор Минчев

18.01.2024 | 09:14 Автор: Елеонора Танева

България внася повече електроенергия от Румъния, отколкото от Гърция. Това заяви изпълнителният директор на Енергийния системен оператор. 

"Не ни се налага, ние избираме да внасяме повече, отколкото изнасяме. Нашите въглищни ТЕЦ-ове не са конкурентоспособни в сегашната пазарна действителност. Като се премахнат невидимите субсидии към тях, пазарът си намери начин да си осигури по-евтина енергия от държавите, които са инсталирали собствени ВЕИ-та. Токът, който идва от Румъния, всъщност идва от Германия, където производството е три пъти повече от потреблението", заяви членът на УС на "Свободен енергиен пазар" Виктор Минчев в студиото на "България сутрин". 

За ефективността на вятърните централи в Германия той даде пример, че когато задуха вятър там, могат да захранят с ток цяла Европа и тогава автоматично падат цените навсякъде.

"Още през 2015 г. трябваше да започнем промяната на енергийната система. Постоянно по политически причини опитваме да спираме естествения процес на развитие на пазара. Да си трансформираме електроенергийния пазар да бъде пазарен, не означава да си затворим ТЕЦ-овете. Тяхната роля трябва да бъде да обслужват пиковете, има начин да се промени и подобри производството им. Да се инсталират ВЕИ инсталация на изгорените от мините площи, вятърни в Черно море", каза още Минчев пред Bulgaria ON AIR. 

Той определи ситуацията в България като "огромен цайтнот". По думите му сега е последният възможен момент за преструктуриране на енергийния пазар с пари по НПВУ.

"В момента цената на борсата за енергията на едро е по-ниска от миналата година, но тази зима е по-студена. За бизнеса, който е на свободния пазар, цените на тока са доста по-ниски и предвидими. Увеличено е и вашето лично потребление като домашен потребител, цените са по-високи, сметките ви се управляват от КЕВР. Регулацията на пазара сега е малко или много политическо решение, което не е оптимално от икономическа гледна точка, то е оптимално от социална гледна точка всички да са щастливи", изрази позицията си енергийният експерт.

Виктор Минчев обясни колко е важно потребителите да знаят, че мрежата е отделна от самия ток, който се доставя по нея, затова плащаме такса свързаност и такса снабдяване.

Експертът призова за ударни инвестиции в разпределение, енергийни мощности, начини на управление на ТЕЦ-овете, което в бъдеще ще доведе до "справедливи и по-ниски сметки".

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback