Държавният глава Румен Радев сезира Конституционния съд за част от приетите от Народното събрание промени в Конституцията. Политологът проф. Румяна Коларова определи действията на президента като очаквани и логични.
"Големият въпрос е дали Конституционният съд ще вземе решение по отношение на текстовете, които променят организацията на съдебната власт. Всички знаем опитите да се променят начините на регулиране на съдебната власт - това е основният елемент от старата комунистическа система, който не е разграден. Юристите имат особени привилегии в българската Конституция - когато един човек бъде избран като депутат, не може да практикува професията си, с изключение на юристите", даде пример проф. Коларова в студиото на "България сутрин".
Тя добави, че два основни момента се чакат от КС - как ще се произнесе по текстовете, които променят организацията на съдебната власт, и как ще се произнесе по текстовете, които се отнасят до президентската институция.
"Институтът на служебните кабинети - познаваме такива, които не са злоупотребявали, но познаваме и Радев, който направи обратното. Този президент иска от свое лично име да създаде една развита структура, която да има голям властови статут", добави политологът.
По думите ѝ правомощията на президента в България са катастрофално сбъркани и такъв служебен кабинет в Европа няма.
"Докато си мислим, че може да запазим тази институция такава, ние винаги ще държим една врата отворена към автократизация на изпълнителната власт, инициирана от властолюбив президент. Това е първия, който имаме, но не означава, че ще е последният. Всички предишни президенти са играли в партия, това е на ръба на опит за целенасочена промяна на модела на управление", каза още проф. Коларова.
Политологът Георги Проданов припомни, че още преди 3 г., когато Радев излезе от президентството с вдигнатия юмрук, даде заявка, че има готов проект за Конституция, който до ден днешен не е показал.
"Видимо е, че президентът преследва политически цели. Вижда се омразата, с която се отнася към моментното управление в парламента. Президентът се опитва да се формира като пети властови център", коментира Проданов пред Bulgaria ON AIR.
Юристът припомни също, че Конституцията не е променяна 30 г., а обективната реалност в обществото е различна. И двамата политолози се обединиха около тезата, че промените за двойното гражданство са важни в съвремието, в което живеем.
Предвид предварителните очаквания, че президентът ще сезира КС за промените в основния закон, проф. Коларова изрази надежда, че те са подготвени професионално.
"Надявам се много внимателно да са обмислени и формулирани текстовете. Като политолог съм убедена, че тази промяна е не само необходима, тя е за добро, зависи как ще бъде приложена след това в закони", добави проф. Коларова.
Очакванията на Георги Проданов са КС да се произнесе бързо, каквато заявка е дадена с избора на докладчици още във вчерашния ден.
"Не трябва да забравяме, че сме парламентарна република, имаме уникалната възможност да съставяме парламент два пъти годишно, президента трудно бихме го сменили", допълни Проданов.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца
преди 11 месеца