"Любител съм на модела за управление на хора, който е насочен към тяхното благополучие. В този период след 2002 г. са дадени много отговорности на кметовете и на местните парламенти, които не са подплатени с ресурси. Само местните данъци и такси остават като собствени приходи в общината. От липсата на този основен ресурс се обезлюдява", заяви ръководителят на катедра "Управление" в УНСС и експерт по комуникации и управление на хора проф. Надя Миронова в студиото на "България сутрин".
По думите ѝ, ако има централизация, ще се решат социалните политики, защото общината ще има пари, а това, според нея, предполага местна социална политика, която е съобразена с нуждите на хората.
"Ще се промени грижата и състоянието на всичко, което е свързано с живота на всеки отделен човек, защото кметът му е съсед, на министъра не може да отиде да поиска сметка", добави проф. Миронова.
"Ако кметът има връзки, ще си осигури пари, ако няма, му е доста по-трудно. Законовите изисквания за кмет не предполагат обучение в сферата на управлението, а това е проблем. Липсата на опит и познание представя инструментите като цели", коментира експертът по комуникации в ефира на Bulgaria ON AIR.
Проф. Миронова посочи, че централната власт винаги се фиксира върху макропоказателите, а основният проблем е във високо централизираната ни държава, която "се управлява главно от 30 човека, а когато е така, няма как да знаят проблемите на хората по места".
На въпрос колко важна е ролята на местния общински съвет при мнозинство, тя отговори, че е демократ и счита, че колкото е по-широко представителството, толкова по-добре.
"Управлението е изкуство на съчетаване на интереси. Умението да водиш преговори е да загърбиш егото си. Грижата за човека е основата на всяко управленско действие", подчерта проф. Миронова.
Гледайте целия разговор във видеото.