fallback

На граждански договор да плащаме осигуровки като за трудов, но няма да имаме същите права

Предложението трудно би намерило подкрепа, смятат Добрин Иванов и Пламен Цеков

19.10.2023 | 09:55 Автор: Толя Стоянова

Хората, които работят на граждански договор, ще трябва да плащат осигуровки като тези на трудов, но няма да имат същите права. Идеята за промяна идва от Министерството на финансите. 

"Гражданските договори са една по-гъвкава форма на ангажиране и нерядко прохождащи предприемачи започват дейността си именно на граждански договор. Променят се две основни неща - хората няма да могат да използват като признати разходи 25% от своите доходи, което е неравнопоставено спрямо юридическите лица и фирмите, които могат да декларират много повече. Допълнително и осигуровките, които биха им наложили. Само по себе си това е просто вдигане на данъците", коментира членът на Българската предприемаческа асоциация Пламен Цеков в студиото на "България сутрин".

Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов също не подкрепя това предложение на Министерството на финансите и смята, че то трябва да отпадне.

"Гражданският договор е различен от трудовия договор. Това е договор за изработка или договор по поръчка. Това, което предлага Министерството на финансите, е разширяване на дефиницията на трудово правоотношение - включват се абсолютно всички договори, които включват личен труд. Целта е да се прихванат всички прикрити трудови отношения", коментира Иванов пред Bulgaria ON AIR.  

Така, по думите му, се стига до повишаване на данъчно-осигурителната тежест и за бизнеса, и за работниците.

"Намеренията да се вдига максимално осигурителния доход още повече утежнява данъчната тежест върху този тип договори. Това може да задуши предприемачеството в най-ранните му стадии. Все повече хора искат да работят на граждански договор, но искат да си плащат данъците", каза Цеков.

Той добави, че за първи път тази година IT индустрията ще е с едноцифрен ръст. Според него данъците се вдигат и се получава по-лоша конкурентоспособност.

Изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал посочи, че трябва да се помисли за друг подход и друга нова дефиниция, която да определи какво е прикрит трудов договор и какво следва, когато се установи такъв. "По отношение на правата на работниците, крайният резултат ще бъде приходи в бюджета, което няма да рефлектира върху допълнителни права за служителя", добави Иванов.

Според Цеков осигуровките се превръщат в данък. "Икономиката има нужда от по-гъвкави начини на договаряне. Гражданският договор не трябва да бъде само за частна група хора", смята предприемачът.

Иванов е на мнение, че предложението трудно би намерило подкрепа и вероятно ще отпадне още на етап обществено обсъждане.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback