От 1 септември банките трябваше да започнат да предоставят услугата за безплатни сметки. С тях без такси трябва да получаваме основни финансови преводи като заплати, пенсии и социални помощи.
Финансовият анализатор Десислава Николова смята, че казусът с тези сметки е чудесен пример за перфектен законодателен безпорядък.
"Този механизъм не работи. Идеята беше на финансовия министър, който предложи как да се толерира социално уязвима група от обществото. Тя да бъде освободена от два вида такси. Банките решиха да стъпят върху вече съществуващия механизъм, само че започнаха да възникват противоречия. За да откриеш такава сметка, на практика не трябва да имаш друга сметка, в която и да е банка", обясни тя в "България сутрин".
По думите на Николова това противоречи на текстовете на закона, защото на място банките изискват клиентът да закрива вече съществуващи сметки.
"Повече от един месец, след като банките започнаха да прилагат този механизъм, омбудсманът Диана Ковачева сезира Петя Димитрова в качеството ѝ на председател на Асоциацията на българските банки, управителя на БНБ г-н Радев и Асен Василев, за да прецизират тези текстове в закона, тъй като има множество жалби от хора. Чакаме прецизиране на текстовете на закона", каза още финансовият експерт пред Bulgaria ON AIR.
"Когато беше въведена тази директива, можеше всеки клиент да открие такава сметка. Банките просто изпълниха едно изискване, което ЕС им наложи. Няма официални данни колко такива сметки са открити за тези 7 години. 0,01% са откритите сметки до момента, въпреки че всеки може да има таква сметка", посочи Николова.
Тя добави, че българите продължават да инвестират парите си в имоти, а последните проучвания показват, че 40% от хората инвестират в недвижими имоти, останалите - в акции и злато.
"Жилищното кредитиране от началото на годината се движи с доста умерени темпове, което помага банките да запазят максимално дълго време ниските лихви по ипотечните кредити. Има лек ръст на лихвите по депозитите", каза Николова.
Финансовият анализатор очаква корекция на лихвите с 1-2% нагоре и съветва хората да предвидят този допълнителен разход при теглене на кредит.
Страхувате ли се от нова Ковид вълна в България?
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 година