fallback

Политолози: "Продължаваме промяната" да отстъпи, иначе ГЕРБ ще си вземе властта

Доц. Татяна Буруджиева и проф. Росен Стоянов акцентираха върху неопитността на управляващия кабинет

06.10.2023 | 09:10 Автор: Тодор Петров

Обединение на опозицията. "Възраждане" получи подкрепа от БСП и ИТН и заедно входираха първият вот на недоверие към кабинета "Денков-Габриел".

"Вотът на недоверие не е непременно, за да се махне правителството. Той е възможност на опозицията да наложи своя тема в публичното говорене и аргументи по повод тази политика. Имаме нестабилно правителство. Вотовете на недоверие от този нататък ще бъдат използвани от политическите субекти, които крепят това правителство, за пренареждане на властта и отговорността", коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в "България сутрин".

Според нея това ще се случи след местния вот. А битката се изостря, защото самото правителство е решило да прави крайни неща по време на местни избори, смята тя. 

"Всеки път ГЕРБ ще има възможност да каже: "Само ние крепим това правителство". Енергийният министър помага за това да бъде атакуван и да му се иска оставката. В такива моменти максимално се говори, след като не си направил нищо превантивно. Точно обратното виждаме, не си отвори устата. Това говори за две неща - не взима никакви решения или е безсловесен. И в двата случая нямаме нужда от такъв министър", подчерта доц. Буруджиева.

Тя е на мнение, че акад. Николай Денков не е ставал за министър на образованието, а сега огромна част от българите не го признават и за министър-председател. 

"Ротацията е нещо много интересно. Ако имат малко опит, от "Продължаваме промяната" ще се съгласят да сменят министри, които ще бъдат съгласувани с тях. "Продължаваме промяната" вече трябва да отстъпват. Доказаха, че не се справят добре. Ако не се съгласят на ротация и смяна на министри, ще трябва да отстъпят. ГЕРБ ще си поиска дрехата на властта. Или няма да останат във властта и пак ще имаме правителство", заяви доц. Буруджиева.

Политологът проф. Росен Стоянов обърна внимание пред Bulgaria ON AIR, че вот на доверие понякога се иска от мнозинството и не е невъзможно някой от конструкцията да поиска именно такъв. 

"Най-хитрият и опитният ще извлече дивиденти. Борисов се явява като спасител и може да се явява силната фигура, която да обяснява на всички: Аз ако не бях, вие падахте", отбеляза той.

Проф. Стоянов очаква промени в министерските кресла и пренареждане на силите на терен след местните избори. Но следвайки логиката, а не с тропане по масата, изтъкна политологът.

"Когато се споразумееш да имаш управленска програма, тя е свързана с конкретни дейности. След като знаеш това, предварително трябва да си подготвен документът да не възбуди обществена реакция. Ако я има, трябва да си подготвен кои са говорителите и могат ли да понесат отговорността. Това е логиката, когато си опитен на политическия терен. Когато не си, други стоят в засада и чакат. Забавянето на говоренето е съвет, който бих дал на всеки, който няма достатъчно опит", обясни проф. Стоянов.

Той смята, че избраното правителство се възприема от мнозина граждани като абсолютно формално. 

"Те не припознават изпълнителната власт като власт и заради това не искат да си говорят с министри и дори с премиера, а с партиите, които поддържат правителството", посочи проф. Стоянов.

Гледайте целия разговор във видеото. 

fallback
Още от България сутрин
fallback