Паметници на Съветската армия има в много градове на страната - София, Варна, Бургас, Добрич, Пловдив, Русе... Някои от тях се оказват много спорни. Сериозен дебат имаше за преместването на Паметника на Съветската армия в София. Последно беше решено, че тази година той няма да бъде преместван.
"Едва ли има друг такъв случай в новата българска история - неведнъж, а два пъти Общинският съвет през 1993 и сега, март месец, взима едно и също решение, касаещо един и същи паметник", коментира историкът и бивш заместник-кмет на София доц. Тодор Чобанов в студиото на "България сутрин".
Според него тоталитарните внушения и пропагандата създават напрежение вече много години в София.
"Паметникът е на метри от НС, от центъра на българския суверенитет. Далчев най-добре го е обяснил - трябва по-скромно място да се намери за този монумент. Не може да позволим, при условие, че в българската столица липсват знаци на паметта за по-голяма част от българската история, да има подобен монумент с противоречив характер. Неслучайно създава напрежение", обясни историкът и допълни, че градусът на напрежението се е покачил със започването на войната в Украйна.
За доц. Чобанов решението на Общинския съвет не е изненада, тъй като въпросът е поставян многократно през годините. "Темата е актуална, трябва да се мисли трезво и спокойно, да се види какво се направило в Източна Европа - не сме единствените, изправени пред подобни проблеми", даде пример бившият заместник-кмет на София.
Паметниците са източниците на историческата ни памет и за културата на един народ е показателно отношението към тях, каза пред Bulgaria ON AIR историкът гл. ас. Самуил Шивачев от Пловдивския университет.
"Там се намира нашето изкупление. От години нямаме национална политика за съхраняване на историческата памет. Гледам действията на политиците. Отдавна имаме бездействие на историческата ни памет. Как се борим с носталгията към комунизма? Живата памет може да бъде заличена", заяви гл. ас. Шивачев.
Паметникът е част от мащабна програма на комунистическата партия да подмени историята, истинските факти, посочи доц. Чобанов.
"Колегата е прав, че трябва да се преподава миналото, но трябва да се преподава вярно, а не с мнима пропаганда с измислени събития. В сърцето на българската столица няма как да оставим празен площад, при условие, че имаме дефицит", обоснова се Чобанов.
Преподавателят в Пловдивския университет открои друг проблем - не е ясен проектът за преместваме в музейна среда на тези паметници, както и колко ще струва самото преместване. По думите на Чобанов то ще бъде символично.
"Тук е парадоксът - че този паметник е пропаганда, именно затова не може да се намира в сърцето на българската столица. Този паметник за много хора е обиден", заяви бившият заместник-кмет на София.
Според архитект Дора Иванова тези паметници са важни, защото разказват историята по директен начин и тяхното опазване е важно за образователни цели и развиването на разбиране за периода.
"Вчера завършихме третото издание на фестивала OPEN BUZLUDZHA, което дава нова интерпретация. Сградата е много повече от един паметник на комунизма. Тя е архитектурно творение и провокира и създава нови изживявания", сподели арх. Иванова.
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година