fallback

Да очакваме ли поскъпване на стоките и какво се случва с инфлацията?

Инвестиционният консултант Цветослав Цачев каза какво ще последва от оттеглянето на Русия от зърнената сделка

18.07.2023 | 09:10 Автор: Тодор Петров

Русия се оттегля от зърнената сделка. От Москва заявиха, че когато руските условия бъдат изпълнени, тогава сделката ще се възобнови. 

"Ние сме голям производител и износител на зърнени храни, така че по-евтиното зърно от Украйна беше голям проблем за местните производители. Идеята беше, че евтиното зърно води до намаляване на инфлацията, затова зърнената сделка в голяма степен беше подкрепяна от развитите страни. На големите борси почти няма съществена реакция, която би могла да измести цената нагоре", коментира инвестиционният консултант Цветослав Цачев в студиото на "България сутрин".

По думите му Русия успява да изнася зърнени храни и е най-големият им износител в световен мащаб, а промяната идва основно от украинска страна.

"Предлагането от Украйна на световните пазари е нарушено, но ще се компенсира с течение на времето по железопътен транспорт. Балансът няма да се наруши съществено и няма да доведе до недостиг на зърнени храни. Очакваме да видим каква ще бъде реколтата тази година, най-вероятно ще е добра в България и други страни в региона", посочи още Цачев пред Bulgaria ON AIR. 

А разликата в повишаването на цените е доста по-ниска. Ще пострада всеки потребител, но не толкова, колкото да са страховете, отбеляза инвестиционният консултант. За потребителя новината е неутрална, а за производителите - малко по-добри цени ще бъдат постигнати. Производството ще бъде на по-ниска цена. 

"В перспектива Москва ще опита да наложи по-добри условия, включително износ на амоняк, който се използва за производството на торове. Тези торове са големият разход за производството на храни. Ако се стигне до следващо споразумение с включен износ на амоняк в Европа, това ще бъде много добър сигнал за намаляване на разходите на производство", обясни Цачев.

Той изтъкна, че инфлацията е натрупана от миналата година, а сега нещата се успокояват след поевтиняването на суровините. 

"Успокоиха се очакванията на бизнеса и потребителите, което доведе до успокояване на инфлацията. Има много други фактори, не са само суровините. В Китай стимулите на икономиката се случват, пооправи се веригата с доставките. В България говорим за намаляване на темповете на инфлацията. Натрупаното повишение на цените на продуктите си остава. Потребителите се сблъскват с повече разходи за лихви и това ги кара да преомислят своите плащания", добави Цачев.

Събеседникът очаква ново сериозно поскъпване на суровините в следващите 5-8-10 години, като дори ще се стигне до удвояване на цените им. Според него предстои да видим по-плавно повишаване на цените в следващите 5 години - в рамките на 3-4% в развитите страни, в България - малко по-високо. Ще видим по-голямо поскъпване при продуктите, за които има повече транспортни разходи, отбеляза Цачев.

По думите му, в момента петролният пазар е в много крехък баланс и почти няма свободно производство. 

"Русия, заедно със страните от ОПЕК, правят доброволни ограничения на износа и задържат цента около 70-80 долара. Инвестициите в петролни находища също не са на високо ниво. Ясно е и на Европа, че не може да отреже руския петрол. Вероятно доларът ще загуби позиции, еврото ще се повиши", смята Цветослав Цачев.

Гледайте целия разговор във видеото. 

fallback
Още от България сутрин
fallback