fallback

Къде са пропуските в новия Бюджет 2023 и забравихме ли за милиардите евросредства?

Липсва ни по-сериозна перспектива какво ни предстои, подчерта Зорница Русинова

10.07.2023 | 09:08 Автор: Тодор Петров

Бюджетът мина на второ четене в парламента. Финансовият министър Асен Василев заяви, че не внася революционни промени и се стреми да предотврати икономически трусове. 

"Бюджетът до голяма степен отразява реалното състояние на фиска. Очакваме максимално бързо да бъде приет, за бъдат гарантирани социалните плащания. Държавата е длъжна да предвиди в бюджета тази част от разходите, така че да гарантира всички плащания. Липсват политиките в бюджета - антиинфлационни мерки; мерки, които да подкрепят бизнеса; мерки за подкрепа на пазара на труда; индексация на социалните плащания; реформа в ТЕЛК-овете...", коментира бившият социален министър и настоящ председател на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова за Bulgaria ON AIR. 

Tя апелира за по-сериозно концентриране над бюджета за следващата година и прогнозите за следващите 3 години. 

"Имаме очаквания да видим по-дълга перспектива от този кабинет и яснота какви са отделните политики. Липсва ни по-сериозна перспектива какво ни предстои. В бюджета за 2023 г. няма голяма разлика от това, което беше предишните години. Като икономически и социален съвет приехме становище, свързано с препоръки какво да се направи по отношение на енергийна, водна и транспортна бедност. С всички кризи доходите на хората драстично намаляха. Важно е в бюджета за следващата година да видим добра политика по доходите", обясни Русинова в "България сутрин".

По думите ѝ виждаме единствено дебат за минималната работна заплата (МРБ), но политиката по доходите надхвърля МРБ и е необходим цял пакет от мерки. От Икономическия и социален съвет повдигат и темата за уменията. Най-сигурният начин за повишаване на доходите е през инвестиции в знания и умения, отбеляза Русинова.

Бившият социален министър изтъкна, че стабилността на фиска и икономическото развитие минават през приемането ни в Еврозоната и влизане в Шенгенското пространство.

"Не трябва да подценяваме европейските средства. Концентрираме се единствено върху Плана за възстановяване и забравихме останалите милиарди в отделните програми и сектори. Бавим се с някои от инвестициите, които може да се направят. Бизнесът в последните години се задъхва от това да догонва цените, хората се чувстват подценени как се гарантира увеличението на заплатите", каза още Русинова. 

Не може да не стартират мерките за енергийна ефективност, които биха намалили сметките на битовите потребители, настоя председателят на ИСС и добави, че не се говори за проблема със сивата икономика и осигуряването на реалната заплата.

Гледайте целия разговор във видеото.

fallback
Още от България сутрин
fallback