Екоминистерството започва спешно обследване на Байкушевата мура - най-старото иглолистно дърво у нас, за да се установи какво е състоянието ѝ. Дървото е изследвано със специализирана техника.
"Всички се вълнуваме, тъй като това е най-старото иглолистно дърво в България", каза експертът от Дирекция Природен парк "Пирин" Николина Ангелинина в предаването "България сутрин".
Тя обясни, че изследванията на дървото са проведени със специална апаратура - резистограф и томограф. Резултатите от изследванията ще бъдат изпратени на учени от БАН и в Лесотехническия университет.
"Тези резултати ще ни дадат оценка за цялостното състояние на мурата и отделните му клони", коментира Ангелинина и допълни, че се очаква учените да оценят нивото на гъбния патоген, който причинява гниенето на дървото.
Мурата е на повече от 1300 години, посочи експертът. Дървото има един отрязан клон, което обаче е станало толкова отдавна, че никой не помни кога е било.
Ангелинина каза още, че опасният клон, който застрашаваше безопасността на туристите, се е пречупил под собствената си тежест и вследствие на процесите, които текат вътре в дървото.
"Сега вече опасност няма, достъпът за туристи вече е възстановен и безопасността е гарантирана към този момент", каза експертът.
"Учените ще дадат своето мнение и Природен парк "Пирин" ще се съобрази с него. Това са естествени процеси, които засягат всяко старо дърво и взетите мерки бяха по-скоро да се ограничи достъпът на туристите. В момента вече не съществува опасност", допълни събеседникът.
Гледайте целия разговор във видеото.