България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Какво да правим при среща със змия и как да различим смоците от пепелянките?

Коментар на Емилия Вачева и Александър Мечев за опасностите от влечугите

16.06.2023 | 08:12 Редактор:

Пепелянки изпълзяват от различни райони на Стара Загора, Благоевград и София.

"Няма от какво да се притесняваме, тези животни вече са активни, размножителният период започва рано напролет. Той вече е приключил и животните започват да се разселват, да търсят храна и заради това ги виждаме по-често в градска среда. Температурите не са ниски, така че и те са подходящи за тях", каза херпетологът гл. ас. от БАН Емилия Вачева в студиото на "България сутрин".

По думите ѝ дъждът, стига да не е силен и обилен, изобщо не им пречи.

"Много е важно да правим разлика с пепелянката, която е отровен вид и трябва да се внимава с нея. Повечето срещи в градската среда са с неотровни смоци. А при усойницата има характерна шарка, има вълнообразна линия, тя е много ясна и отчетлива, започва от врата и стига до края на опашката. Няма друга змия, освен пепелянката и усойницата, които имат такава шарка", поясни Вачева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Доброволецът Александър Мечев спасява змия и я връща в естествената ѝ среда.

"Тази змия беше в къща в покрайнините на Стара Загора. Относно това дали има нашествие на пепелянки - това е първата пепелянка, която премествам. Повечето от тези змии са смоци, а лично аз го отдавам на презастрояването по градовете. Голяма част от изоставените къщи започнаха да се реновират или да се събарят, за да се строят кооперации. Това са местообитанията на тези змии", сподели той.

И подчерта, че става въпрос за възрастни екземпляри, които са на над 3 години.

"Най-често сигнали за змии получаваме на горещия телефон на община Стара Загора, няколко сигнала имаме и от "Зелени Балкани", доста хора са ме търсили и лично. А ние сме най-силното животно на планетата, дори и с най-огромната змия да ни затворят в една стая, ние ще излезем живи. Да, може да умрем след ухапването от змията, но ние ще успеем да я убием. Ако видим змия - най-добре да я оставим там, където си е, тя е наш помощник, тя е там, защото има храна, не вярвам някой да иска да има мишки вкъщи", обясни Мечев.

Емилия Вачева е категорична, че ние трябва да знаем как да реагираме, така че да не се стигне до ухапване.

"Змии има навсякъде - както в града, така и в планината. Трябва да бъдем внимателни, трябва да знаем, че когато срещнем това животно, то няма желание да общува с нас, да ни напада. А котката е по-опасна от змията и ако реши - може да ни нападне", коментира херпетологът.

Гледайте целия разговор във видеото.


3
0 rate up comment rate down comment 0
Sasa
преди 5 месеца
Херпетологът: "А котката е по-опасна от змията..." Как ви се струва това твърдение? Или да кажем това: Бъдещето принадлежи на гейовете и лесбийките. Или: Нивото на образованието след сваляне на комунистическата диктатура се подобри значително и сега България процъфтява. Или: "противозмийски серум от 10г. в аптеките няма" Може много да се говори, но ухапе ли ви усойница или депутат, няма лечение. Сигнализирай за неуместен коментар
2
1 rate up comment rate down comment 0
Дюдл
преди 1 година
На смока опашката му е *** като пръст на отровните дълга тънка с остър връх Сигнализирай за неуместен коментар
1
9 rate up comment rate down comment 2
Гошо
преди 1 година
Абе да пръскат с нещо или некой да ги хваща и маха от градовете защото изобщо не искам да се срещаме Сигнализирай за неуместен коментар