България сутрин

Всеки делник от 9:30 часа
още

Масово ядем замразен вносен хляб, млечните продукти може да поскъпнат още

Поевтиняване ще има, когато на пазара излязат българските плодове и зеленчуци, заяви доц. Огнян Боюклиев

15.05.2023 | 09:41 Редактор:

Законът за надценките на хранителните продукти, подновен от Министерството на икономиката, е качен за обществено обсъждане. В текстовете е записано, че ако търговците не предлагат по един евтин продукт от конкретния списък, ги очакват сериозни глоби.

"Това е българският вариант на това, което се прави в Европа. Там се води диалог, тук - насилствено. Приемам го за чернова, защо обикновено искат становище от нас, в случая нямаше такова нещо", коментира експертът от Института за икономически изследвания към БАН доц. Огнян Боюклиев в студиото на "България сутрин".

По думите му е нужен диалог по цялата верига - от производителя на суровината, през преработвателя, до търговеца.

Експертът призова за по-голям контрол. 

"45% от хляба, който консумираме в градовете, идва от търговските вериги. Това са вносни хлебопекарни смеси, ние с мярката за нулева ставка стимулирахме вносителите и чуждите производители. 450 млн. е ДДС от хляб годишно. Ако бяха влезли в бюджета, можеше като купони да се дадат, всички ядат хляб", каза доц. Боюклиев. 

Пред Bulgaria ON AIR той не прогнозира понижаване на цените на храните, но очаква стабилизиране. 

"При пресните плодове и зеленчуци, когато дойде време за българските, ще поевтинеят. Те ще са по-вкусни и по-евтини. Има сезонност в храните, както и при зърното. Преди нова реколта цените падат, зависи от прогнозите, които за България и Европа са добри. При млечните продукти, ако се засили контролът, част от тези сухи млека и млечни концентрати идват от Украйна. Ако има контрол, ще спре да влизат и тогава цените ще се вдигнат", прогнозира гостът.

Очакванията на експерта от Института за икономически изследвания към БАН са за адекватни мерки за зърнопроизводителите. Той подчерта, че има твърде големи количества слънчоглед, които са по складовете и може да се наложи да бъде изхвърлен, което означава големи загуби за земеделците. Те разчитат на средства от продажба, за да приберат новите реколти.

Гостът коментира и ефективността на сайта, който сравнява цените на основни хранителни продукти. По думите му големите вериги умишлено го бойкотират, само две са се включили. А след промените в цените "Ел Би Булгарикум" излиза на добра печалба.

"Държавното предприятие увеличава оборотите си много. Веригата, с която работи, двойно е увеличила оборота си само заради тези промени", каза доц. Боюклиев.

Гледайте целия разговор във видеото.


4
4 rate up comment rate down comment 1
Ганеца
преди 1 година
Ганеца си избира мутрите и чалгите и рублите, и накрая яде всички *** и отрови дет ги има тука ги внасят, далавера да има Сигнализирай за неуместен коментар
3
7 rate up comment rate down comment 0
Масово
преди 1 година
Ядем бокл.ците от Европа!!!ЗАЩО,ЗАЩОТО МНОГО СЕ ГРИЖАТ ЗА ЗДРАВЕТО НИ ЛИ??? ЩЕ ДОЙДЕ ПАК ПЛАНДЕМИЯ И ЩЕ ВИ РАЗКАЖА ИГРАТА ТОЗИ ПЪТ НЕЩАС. ИЦИ ЛЪЖЛИВИ РЗИ,И БАБХ ЩЕ ГОРЯТ В АДА! Сигнализирай за неуместен коментар
2
9 rate up comment rate down comment 0
Bagohi
преди 1 година
Контрол трябва да има,независимо от последствията! Стига сме толерирали чужди фирми,а нащите производители да изнемогват! Някой по веригата си пълнят гушите,а народа яде ***! Аман от печалбари!!! Сигнализирай за неуместен коментар
1
4 rate up comment rate down comment 4
Петрова
преди 1 година
То почти няма вносен хляб!Пълни глупостите от некомпетентни" специалисти".Интересно кой им дава думата! Сигнализирай за неуместен коментар