Доходите на домакинствата растат, но разходите им скачат. Това сочи статистика на НСИ. За последното тримесечие пада потреблението на някои основни храни, като най-малко е това на хляб и тестени изделия.
Скъпото не винаги означава качествено, показват проучвания на пазара на храните.
"Цената не е добър барометър, има и скъпи продукти, които не отговарат на качеството на етикета. Получаваме в нашата платформа много сигнали за некачествен хляб. Първо търсим производителите и после институциите - БАБХ и КЗП. Те поемат ангажименти, които не довеждат до край. Има и видео материали, но не се стига да бъде потърсен потребител и да му бъде възстановена сумата", заяви председателят на УС на Сдружение "За достъпна и качествена храна" д-р Андрей Велчев в студиото на "България сутрин".
По думите му водещ за потребителите е червеният етикет на промоционалните стоки.
"Българският потребител има определен бюджет, малката потребителска кошница всеки път става все по-малка. В същото време няма как един продукт да е с 20% по-ниска цена и да е качествен, ясно е, че е направен компромис, за да има такава цена", коментира Велчев пред Bulgaria ON AIR.
По думите му клиентът трудно се отказва от марката, която е купувал години наред, дори и да знае, че не е качествен продуктът.
"Има некачествено вино, млечни продукти - този сектор не си е взел достатъчно поуки, има компании, които правят компромиси с качеството", даде пример гостът.
Също така припомни, че времето на 48-ото НС не е стигнало, за да разгледа предложението на сдружението за законодателна инициатива, която да раздели некоректните производители.
"Да има черен и бял списък на рецидивисти, които произвеждат продукти без необходимото качество и вече имат наложени няколко санкции. Имаме производител с последно предупреждение за прекратяване на дейността му", каза още Велчев.
Събеседникът призова хората да четат етикета и да не се заблуждават по надпис "прясно размразено": "Такъв термин няма. А прясното месо се разбира най-лесно, когато бъде натиснато с пръст и се върне бързо".
Велчев припомни, че срокът на годност на месото от деня на транжиране е 6 дни.
Гледайте целия разговор във видеото.