Националното бюро за правна помощ е един от най-важните държавни органи. Чрез него българската държава, взаимодействайки си с адвокатурата, осъществява достъпа до правосъдие. Социално уязвимите групи и лицата, изброени в закона, могат да се обръщат към Националното бюро за правна помощ.
Това заяви новият председател на бюрото Наталия Илиева в студиото на "България сутрин".
За последната година Бюрото е издало 29 336 решения. Това означава, че на толкова лица е осъществена правна помощ и са изплатени адвокатски възнаграждения в размер на 9,3 млн. лв., обяви Илиева.
"В сайта на Бюрото има формуляри на заявления, попълват се. В тях се съдържа и декларация, от която може да се види какво е имущественото състояние на лицето, което кандидатства за правна помощ", коментира гостът на Bulgaria ON AIR.
В края на миналата година НС прие закон за изменение и допълнение на Закона за правната помощ. Законът е бил част от Плана за устойчивост и това е първият приет закон от НС, подчерта гостът. В сила е от 27 декември 2022 г.
"Промените в него са в посока на това, че се разширяват видовете правна помощ и лицата, които имат право на това. В тези промени залегна възможността правна помощ да получават поставените под запрещение или хората с увреждания", посочи Илиева.
"На дневен ред стои развитието на правна помощ, свързана със защита на лицата, пострадали от домашно насилие. В страната има създадени регионални центрове за консултиране", отбеляза Илиева.
По осъществения проект са дадени над 250 консултации за домашно насилие през последната година.
"16 жени са спасени с напълно завършени производства по Закона за защита от насилие", стана ясно от думите на Илиева. Тя очаква по-голям бюджет във всички видове правна помощ.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 година