Българската икономика ще забави растежа си до 1,8% тази година. Това показва пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите.
"Идеята на този документ е да излезе като форма на отчет на финансовото министерство, по този начин се показва как се движи държавата, какъв е в момента нейният статус, какъв ще бъде растежът, каква е прогнозата за безработицата. Първата му роля е да покаже посоката и развитието на финансите на държавата, а втората е да отчете на следващите, които ще поемат властта, какво сме направили. Като цифри няма нищо изненадващо и фрапиращо", обясни макроикономистът Пламен Иванов в "България сутрин".
По негови думи средногодишната инфлация зависи от управлението на финансите.
"България има нужда от ограничаване на разходите. Защо трябва да имаме данъчно облекчение, защо трябва да имаме мерки, които бяха по време на пандемията? Вече те трябва да се прекратят, за да можем да влезем в нормално бюджетиране на нещата. Който и да дойде на власт, ако в момента служебното правителство вкара бюджет през май на шестмесечието, новият министър трябва да прави актуализация след два месеца", каза още Иванов.
Макроикономистът коментира, че споменатите рискове в новия документ на правителството са постоянни. "Риск с недвижимите имоти го слушаме вече трета-четвърта година, не са там рисковете, рисковете са, ако държавата продължи с харчене във всички посоки", допълни Иванов пред Bulgaria ON AIR.
"На нас трябва да ни се свие потреблението като общество, да ни се свие паричната маса, за да можем да контролираме инфлацията, да променяме данъчната система, трябва да свикнем да не отделяме този от онзи бизнес. Ролята на държавата не е да се намесва на пазара под една или друга регулаторна формула", смята той.
Относно проектобюджета, който трябва да бъде предложен пред април, Пламен Иванов заяви, че все още не ясно кой ще го пише.
"Настоящето служебно правителство вече се опитва да излезе от своята отговорност. Този доклад това показва: Ние свършихме дотук, сега сте вие. Оттам нататък трябва да се предпазим от риска да се изпълняват някакви политически обещания, които са взети преди изборите. Трябва да се повиши ефективността на държавната администрация. В тази програма има заложен ръст на инвестициите, няма как да дойде ръст при политическа и финансова нестабилност. Бюджетът ни наистина свети в червено - факт, но коледните и великденските добавки няма да изместят цялостната картина на бюджета", обясни Иванов.
Според него в момента се прави "копи пейст" на същите разходите като миналата година и е необходима актуализация.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 година
преди 1 година