Около 10% отлив на почивките в Турция след силните земетресения през февруари, отчитат туроператори от Бургас.
"Страх винаги има. На база последните статистически бюлетини, които ежемесечно се издават от Министерството на туризма и Асоциацията на хотелиерите, както и от нашата ежедневна работа, се отчита спад на нашата дейност. По отношение на обявените резултати за февруари, чуждите туристи, влезли в страната за периода януари-февруари, България се нарежда на второ място след Русия", каза екскурзоводът Февзие Акман от Истанбул в ефира на "България сутрин".
Сравнявайки резултатите с тези на хотелиерите се отчита спад на резервациите, отбеляза тя.
"Сравнявайки Истанбул и Анталия, Асоциацията на хотелиерите обявява спад. За Истанбул той е от порядъка на около 17%, а за Анталия с 8%. В ежедневната си работа също отчитаме спад на заявки за туристически обиколки, екскурзии и почивки", заяви екскурзоводът пред Bulgaria ON AIR.
Една от причините за намаления брой туристи е свързана със страха след разрушителното земетресение. Отражение дава и последвалата информация, че страната е земетръсен район, обясни Акман и коментира ситуацията в Турция два месеца след мощния трус.
"Възстановяването продължава. Хората все още са в тежко положение. 52-53 дни след земетресението все още има хора, които се нуждаят от продукти от първа необходимост, дори и от вода. Много от хотелите в Анталия приеха пострадали от земетръсната зона. Повече от един месец са там. Някои от хотелите са на 70% заети", каза Акман.
Фестивалът на лалетата тази година има определен спад откъм заявки и реализирани групи, посочи екскурзоводът и обяви, че има високи очаквания на летния сезон.
"Не само в Истанбул, но и колегите от Бодрум и Анталия, с които разговаряме, имат високи очаквания. Някои отлагания на почивки и резервации са краткотрайни във времето", стана ясно от думите на Акман.
Гледайте целия разговор във видеото.