35% от българите смятат, че животът им е по-добър от този на родителите им. Toва показва глобално проучване на световната асоциация "Галъп интернешънъл".
"Това проучване дава оценка на настоящето и на миналото. 35% казват, че живеят по-добре от родителите си, 31% казват - "не е вярно", животът е същият казват 1/3 от респондентите. Това прави разлика от 4 пункта, която, ако я сравним обобщено за всички държави, участвали в изследването, нагласите в нашата страна са по-скоро негативни, тази разлика в други държави средно е 30 пункта", посочи Яница Петкова от "Галъп интернешънъл" в студиото на "България сутрин".
Проучването е проверено в периода юли-август 2022 г. в 64 държави, участвали са 60 000 респонденти, 1000 от тях са българите.
"Нашата държава е негативна поради носталгия по миналото, трудните години, но се вписва в рамките на тенденциите в Европа, която по-скоро е в по-посърнала ситуация. В САЩ са дали повече положителни отговори, Виетнам е най-позитивната държава, следвана от Нигерия. Молдова е най-негативната", уточни Петкова.
Пред Bulgaria ON AIR тя заяви, че сред причините за по-големия негативизъм у нас и в Европа са поредицата от кризи, войната също оказва влияние на нагласите, фактор е и застаряващото население, личните доходи.
"Ние показваме по-положителни нагласи за следващото поколение. Гледаме с носталгия към миналото, но имаме плаха надежда за бъдещето на децата си. 37% казват, че ще следващото поколение ще живее по-добре, а 29 - по-зле", каза Петкова.
Интересен извод от проучването е, че държави с икономически трудности гледат по-оптимистично, с убеждението, че по-зле не може да стане.
Гледайте целия разговор във видеото.