fallback

Дори националните цели не обединяват партиите, отиваме на избори през март-април

Политологът доц. Татяна Буруджиева и социологът Елена Дариева не виждат почти никакви шансове за редовен кабинет в този парламент

10.01.2023 | 09:07 Автор: Тодор Петров

Вторият мандат на "Продължаваме промяната" остана нереализиран поради липса на подкрепа. Сега на ход е президентът, който трябва да връчи третия мандат на избрана от него политическа партия. 

"Ясно е, че "Продължаваме промяната" няма да влязат в управление с ГЕРБ. По-скоро изглежда, че ще се отива на избори. Третият мандат може да се реализира, когато няма такава острота и превръщане в скандал на въпроса да има правителство. Става ясно, че никакви национални политики не могат да съберат хората в НС", коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в студиото на "България сутрин".

Според нея нов кръг консултации между партиите и президента, за какъвто дадоха заявка от "Демократична България", не може да промени нищо.

"Продължаваме промяната" е ключ към това да не се направи правителство. България има достатъчно ресурси като държава. Няма логика партиите да не искат властта. Второ - идват местни избори. Нормално е властта да ти трябва и така да отидеш на местни избори", изтъкна доц. Буруджиева.

Тя е на мнение, че в "Продължаваме промяната" основата на действията не е политическото, а приятелското. Ключово важно е да не се случи правителство без тях. ГЕРБ върви към реабилитация. Те са хем диалогично отворени, хем имат ясни граници и остра разправия с "Продължаваме промяната". ДПС е готово да има правителство, но е готово и да отиде на избори, стана ясно от думите на доц. Буруджиева.

"Продължаваме промяната" не могат да си позволят дори да седнат до Борисов. Кирил Петков дълго канеше Борисов на дебат, но беше в символен порядък. Сега Борисов ги кани - те няма да отидат, защото тази снимка е по-силна от всички разправии, които имаха досега. Отиваме на избори по-рано, защото съчетаването им с местните избори би нарушило интересите на всяка партия", заяви политологът.

Социологът Елена Дариева посочи пред Bulgaria ON AIR, че противоречията се обостриха и все по-често преминават в персонални противопоставяния. 

"ДБ от вчера се спряга като фаворит за получаване на мандата, като следваща възможност се посочва БСП и с по-малка вероятност - "Български възход". Дори ако ДБ вземе мандата, още в началото се появяват дразгите кой ще бъде поканен първи на среща. Ако БСП получи папката с мандата, ще трябва изключително силна воля да се достигне до редовен кабинет. БСП много не иска да отиде на избори, търпи електорална щета с всеки следващ вот", обясни тя.

И се съгласи с тезата на доц. Буруджиева, че дори поставяне на национални цели и приоритети не може да се превърне във фокус за сядане на една маса. "Съгласна съм, че шансовете за сформиране на редовен кабинет са минимални, по-скоро вървим към избори. Очертават се към 26 март или 2 април", отбеляза Елена Дариева.

По думите ѝ партиите говорят предизборно и реториката им е ориентирана към техните избиратели, а не към всички български граждани, което допълнителни засилва фрагментацията. Протакането на процедурата с мандатите пък дало възможност много ясно да изпъкнат противоречията между политическите субекти.

"Ако между първи две политически сили не се намерят допирни точки и допустим компромис, не може да се стигне до коалиционно управление. Един редовен кабинет не може да разчита на плаващи мнозинства в парламента, защото се превръща в заложник", подчерта Дариева.

Социологът добави, че към момента всички парламентарно представени партии отново биха получили представителство в парламента, но това става при още по-ниска избирателна активност, от което ще спечелят партиите с твърди ядра - ГЕРБ и ДПС.

Гледайте целия разговор във видеото. 

fallback
Още от България сутрин
fallback