Вторият мандат на "Продължаваме промяната" остана нереализиран поради липса на подкрепа. Сега на ход е президентът, който трябва да връчи третия мандат на избрана от него политическа партия.
"Ясно е, че "Продължаваме промяната" няма да влязат в управление с ГЕРБ. По-скоро изглежда, че ще се отива на избори. Третият мандат може да се реализира, когато няма такава острота и превръщане в скандал на въпроса да има правителство. Става ясно, че никакви национални политики не могат да съберат хората в НС", коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в студиото на "България сутрин".
"Продължаваме промяната" е ключ към това да не се направи правителство. България има достатъчно ресурси като държава. Няма логика партиите да не искат властта. Второ - идват местни избори. Нормално е властта да ти трябва и така да отидеш на местни избори", изтъкна доц. Буруджиева.
Тя е на мнение, че в "Продължаваме промяната" основата на действията не е политическото, а приятелското. Ключово важно е да не се случи правителство без тях. ГЕРБ върви към реабилитация. Те са хем диалогично отворени, хем имат ясни граници и остра разправия с "Продължаваме промяната". ДПС е готово да има правителство, но е готово и да отиде на избори, стана ясно от думите на доц. Буруджиева."Продължаваме промяната" не могат да си позволят дори да седнат до Борисов. Кирил Петков дълго канеше Борисов на дебат, но беше в символен порядък. Сега Борисов ги кани - те няма да отидат, защото тази снимка е по-силна от всички разправии, които имаха досега. Отиваме на избори по-рано, защото съчетаването им с местните избори би нарушило интересите на всяка партия", заяви политологът.
Социологът Елена Дариева посочи пред Bulgaria ON AIR, че противоречията се обостриха и все по-често преминават в персонални противопоставяния.
"ДБ от вчера се спряга като фаворит за получаване на мандата, като следваща възможност се посочва БСП и с по-малка вероятност - "Български възход". Дори ако ДБ вземе мандата, още в началото се появяват дразгите кой ще бъде поканен първи на среща. Ако БСП получи папката с мандата, ще трябва изключително силна воля да се достигне до редовен кабинет. БСП много не иска да отиде на избори, търпи електорална щета с всеки следващ вот", обясни тя.
И се съгласи с тезата на доц. Буруджиева, че дори поставяне на национални цели и приоритети не може да се превърне във фокус за сядане на една маса. "Съгласна съм, че шансовете за сформиране на редовен кабинет са минимални, по-скоро вървим към избори. Очертават се към 26 март или 2 април", отбеляза Елена Дариева.
"Ако между първи две политически сили не се намерят допирни точки и допустим компромис, не може да се стигне до коалиционно управление. Един редовен кабинет не може да разчита на плаващи мнозинства в парламента, защото се превръща в заложник", подчерта Дариева.
Социологът добави, че към момента всички парламентарно представени партии отново биха получили представителство в парламента, но това става при още по-ниска избирателна активност, от което ще спечелят партиите с твърди ядра - ГЕРБ и ДПС.Гледайте целия разговор във видеото.