От 1 януари минималната работна заплата (МРЗ) става 780 лв. Всички пенсии ще се вдигнат по класическото швейцарско правило през новата 2023 г. За цялата следваща година ще се платят рекордните 19,2 млрд. лева.
Бившият социален министър Христина Христова е на мнение, че това е сравнително добро решение. Лошото било, че не се сложи край на дебата с механизма за определяне на МРЗ.
Според Христова МРЗ е съчетание на социални и икономически функции, като водеща е икономическата. А по време на такава инфлация няма как да се забогатява. Повишаването на МРЗ до известна степен покрива ръста на инфлацията, отбеляза бившият социален министър.
Икономистът Преслав Райков също коментира темата в ефира на Bulgaria ON AIR, като заяви, че синдикатите винаги ще искат по-висока минимална работна заплата.
"Инструментът за МРЗ никога няма да те прави богат. Това е инструмент за социалния баланс и мир. МРЗ е точно този тънък социален момент. Никога не е била фактор за повишаване на стандарта на живот. Няма как през бюджета държавата да ни направи богати", подчерта Райков и отново акцентира върху правилното таргетиране.
По думите му 2022 г. е била много предизвикателна в икономически аспект. В края на годината бих казал, че се справихме добре с рекордната инфлация - страната да не изпадне по спиралата на дългова криза, изтъкна гостът."Справихме се с това да осигурим социален мир, било то и на висока финансова цена. Раздаваха се пари нетаргетирано. Кризата може тепърва да предстои, военният конфликт е 100% непредвидим. Държавните финанси не трябва да вървят на ръба, може да изпаднем в капан. Нека бъдем по-дисциплинирани финансово, за да догоним критериите за еврозоната", каза още Райков.
Икономистът смята, че рисковете за следващата година са по канала на инфлацията и енергийните суровини. Финансов риск е и повишаването на лихвените проценти. За щастие, нашата финансова система се справя изключително добре, завърши той.Гледайте целия разговор във видеото.