Киселото мляко е емблема на България по света. Киселата млечна бактерия се съхранява в дъpжaвнoтo млeĸoпpepaбoтвaтeлнo дpyжecтвo LB Bulgaricum.
"LB Bulgaricum е единственото държавно предприятие, което се занимава с преработка на мляко за млечни продукти. Оперираме повече от 60 г. на българския пазар. Имаме цял научно-изследователски център. Ежедневно се провеждат изследвания на качеството на киселото мляко и млечни продукти, разработки на нови щамове и продукти, изследвания върху различни групи от хора и животни", заяви изпълнитeлният директор на LB Bulgaricum Hиĸoлaй Mapинoв пред Bulgaria ON AIR.
"Вкусовите качества не се изменят, но се подобрява качеството за човешкия организъм. Предвиждаме да започнем нова серия от млечни напитки с пробиотици и детски напитки с пробиотици", посочи Mapинoв в студиото на "България сутрин".
Бактерията Лактобацилус булгарикус е общодостъпна и е описана за пръв път през 1905 г. В научния си център LB Bulgaricum съхранява колекция от над 800 бактерии и щамове."Рецептата е автентична, качеството е на най-високо ниво. Продукцията на LB Bulgaricum е 100% истинска. Но има доста колеги, които ползват сухо мляко. За съжаление, в последните години изнасяме закваската и продаваме лицензи. Киселото мляко е трудно за износ поради краткия срок на годност. Нашият най-голям партньор е японската компания "Мейджи". Японците влагат изключително много да спазват традицията и посрещат закваската като национален герой на летището. Трябва да взимаме пример от тях", каза още Маринов.
По думите му най-много на пазара върви традиционното кисело мляко, но продуктите с пробиотик са интересни и бъдещето е в тях. А LB Bulgaricum има амбиция да си върне част от пазарите, в които преди са изнасяни български млечни продукти.
Дъpжaвнoтo млeĸoпpepaбoтвaтeлнo дpyжecтвo има право да изследва качеството на водата и съдържанието на минерали в нея, а от това се възползват различни хора и компании.
Гледайте целия разговор във видеото.