Северна Македония трябва да изпълнява Договора за приятелство и добросъседство с България. Промените в Конституцията трябва да се извършат приоритетно, а работата на парламента трябва да се подобри. Това са само част от препоръките на Европейската комисия за присъединяването на РСМ към Европейското семейство.
Брюксел казва на РСМ и политиците, че трябва да изпълняват Договора за добросъседство и сътрудничество с България от 2017 г. Настояването на България този договор да влезе в преговорната рамка е било правилно, защото в годишните си доклади Европа вече ще следи дали той се изпълнява и в каква степен, след което ще дава препоръки. В протокола между двете страни са заложени и конкретни параметри и срокове, сред които промените в учебниците, паметниците и жертвите на комунистическия режим. Това заяви водещата на предаването "Брюксел 1" Милена Милотинова в ефира на "България сутрин".
По думите ѝ от Брюксел "казват" на РСМ и да направят законодателни промени, а също и на минимизират езика на омразата в западната ни съседка. Тя даде пример с подпалването на Културния клуб в Битоля и скорошните вандалски прояви в Охрид.
"Българските сдружения е РСМ изпратиха официално писмо до президентите, премиерите и външните министри на двете страни, а също и до всички европейски институции. Те пишат, че биха искали извършителят на посегателството над клуба в Охрид да бъде наказан адекватно. Когато няма наказания за подобни деяния, не се създава атмосфера, която да предпазва от бъдещи такива", коментира тя.
В отговор на въпрос на какво се дължат езикът на омразата и посегателствата над български паметници и културни ценности в РСМ, Милотинова направи анализ на изказванията на политическите фигури в западната ни съседка.
"Премиерът Ковачевски каза, че по време на преговорите за старт на еврочленството на РСМ в Евросъюза е имал чувството, че някой го реже с нож. Това беше отправено най-вече към България. Преди това президентът Пендаровски коментира пред македонска медия, че не би дошъл в София, ако трябва да говори с президента Радев за история", припомни журналистът.
Според нея това създава една "особена атмосфера", която не дава предпоставки за спиране на посегателства над културните ни ценности в РСМ.
"РСМ отдавна кандидатства за членство в ЕС. Притеснението на политиците в Скопие беше да не остават вечния кандидат. Заради това и заради ситуацията с войната в Украйна, Европа даде тласък на френското предложение", смята Милотинова.
В ефира на Bulgaria ОN AIR тя подчерта, че "историческата комисия продължава да буксува"."Напредъкът зависи само от РСМ - колкото по-бързо направят конституционните промени, толкова по-скоро ще започне процесът", обобщи тя.
Темата ще продължи с разговор със съпредседателя на историческата комисия от българска страна проф. Ангел Димитров в предаването "Брюксел 1" в събота от 17:30.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК