Намаляване на потреблението на електроенергия с 5% в Европейския съюз поиска председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Тя предложи и таван на цената на тока.
"Мерките, набелязани от Европа, са приложими до известна степен. Трябва да има съвкупност от малки мерки по места, за да се получи някакъв подобен ефект. Не мисля, че това може да бъде насадено със закон или директива. Това може да се случи за обществените сгради, но всеки в своя дом управлява температурата и това не може да се контролира", каза председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества в България Кремен Георгиев в "България сутрин".
Той изтъкна, че няма да има разлика дали "Топлофикация - София" е общинска или държавна, необходими са инвестиции. По думите му щеше да е добре да се направят инвестиции в увеличаване на електропроизводството в "Топлофикация - София" преди 15 години, когато е можело да има ефект от тях.
"Щом има компенсации за тока, би трябвало да може да има и за газа. Това включва не само топлофикациите, тъй като техните крайни потребители се отопляват на топлинна енергия, произведена с газ. Тук говорим за топлофикациите, които са с основно гориво природен газ, така и за разпределителните дружества на природен газ", коментира Георгиев пред Bulgaria ON AIR.
Гостът заяви, че договори имат всички топлофикации, но по-важно е да има газ и на каква цена. Според него газ физически ще има, защото Русия никога не е била единствен доставчик в света. Той смята, че минаването на топлофикациите на мазут няма да реши проблема, защото голяма част от персонала не може да работи с мазут, също така има екологичен фактор и цените са високи.
"Ако няма компенсации за цената на природния газ, за да се покрият разходите, цените на Топлофикация трябва да скочат. Ако има компенсации, тази цена на газа, която е в момента, ще бъде по-ниска. За да се въведат компенсации обаче, е необходим работещ парламент ", обърна внимание Георгиев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК