Почти всяка година в България ставаме свидетели на сериозни наводнения и бедствено положение. Най-често те са в района на общините, разположени по поречията на реки. Улици като реки, хиляди наводнени къщи, отнесени мостове, непроходими пътища и места без електричество - така можем да опишем щетите след изсипалия се порой в района на Карлово.
"Валежите се изсипаха за много кратък период - в рамките на 14 часа. Това са количества над 200 кубика на квадратен метър. Това е основната причина за бедствието и в най-пострадалите села - Богдан, Каравелово и Слатина. Разбира се, не може да виним само времето, винаги има и повторни фактори - поддръжката на реките, река Стряма е изцяло коригирана, а при определени параметри тази корекция трябва да се поддържа", каза новият директор на "Басейнова дирекция" Васил Узунов за "България сутрин".
Той подчерта, че при такова количество валежи вероятността от скъсване на дига на река е огромна.
"В рамките на корекцията по отношение на съоръженията е отговорна институция "Напоителни системи". За почистването на реките са отговорни кметовете, а за населените - областните управители. Като проверката, която направихме от петък насам, показва, че най-тежко пострадалите райони са наводнени от дерета, не от самата река Стряма. Точно в този участък сме направили предписание миналата година да се предприемат действия по възстановяване на дига, както и по почистване, но тези дейности не са били изпълнени", допълни Узунов за Bulgaria ON AIR.
По думите му в село Трилистик причината е друга - там има скъсана дига.
Попитан можеше ли да се предотврати подобно бедствие, той отговори: "Басейнова дирекция" не е компетентна по отношение на сечите извън реките. Да, имаше много дървета в реката. Над село Слатина щетите бяха много фрапиращи. Но там има и голям наклон, дори и да имаше дървета - водата щеше да разруши дерето. Има група, която вече разчиства дърветата и останките от мостове. При другото критично място - село Трилистник, са предприети действия още в събота."
И успокои, че там водата се е оттеглила.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК