Продължава регистрацията в ЦИК на политическите формации, които ще участват в предсрочните парламентарни избори на 2 октомври. Вотът и този път ще се провежда основно чрез машини за гласуване в секциите с над 300 избиратели.
"12 837 машини трябва да има в склада. Те са на сигурно място - много добър склад с много добра поддръжка. Има много добро видеонаблюдение, собствена охрана и охрана от жандармерията. При сегашния Изборен кодекс машините стигат, но той е написан според това колко машини има. Би било добре да се закупят още 2000 машини и да се премине към машинно гласуване във всички секции. Машинното гласуване е много по-сигурно и бързо за гражданите", коментира изпълнителният директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров в "България сутрин".
ЦИК действа много рационално засега. Има и машини за цялостна подмяна. Хубаво е да имаме една седмица за параметризация, за да не сме в истерия. На 15 септември най-късно трябва да са ни подадени всички данни за въвеждане на бюлетините", каза още Тодоров.
"Има недоразумение, че има опасност за машините в склада. При всеки избор паметта се изтрива напълно и софтуерът се подновява. Машините са много сигурни и надеждни, проблемите са в процеса на подготовка. ЦИК е длъжник на обществото, тъй като тези процеси са затворени между ЦИК и фирмата изпълнител", заяви той пред Bulgaria ON AIR.
"Има критичен срок в следващата седмица, седмица и половина, ЦИК да възложи подготовката на машините. Трябва да бъде извършено сериозно обучение на повече хора, а за това ще са необходими много машини", подчерта IT експертът.
"Надеждността се базира на това да бъдат изпълнени всички стъпки в разумни срокове, за да могат машините да си свършат работата в избрания момент. Доверието възниква в прозрачността. В момента всичко с машините се затваря в процесите на една фирма. В IT света имаме добри практики, които са публични стандарти, те трябва да се изпълняват", смята Шарков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК